Ogrody zimowe – oaza spokoju przez cały rok
22 lipca 2024Zielone ściany w domu – nowoczesna i funkcjonalna alternatywa dla roślin doniczkowych
21 sierpnia 2024Każda przestrzeń znacznie zyskuje na atrakcyjności wizualnej, gdy znajduje się w niej roślinność. Nie zawsze i nie wszędzie można jednak pozwolić sobie na kwiaty doniczkowe, z różnych względów. Nie oznacza to jednak, że jedyną alternatywą są sztuczne rośliny. Choć te dobrze wykonane z materiałów wysokiej jakości do złudzenia mogą przypominać żywe kwiaty, to jednak poza aspektem wizualnym nie zapewnią więcej korzyści. Zupełnie inaczej jest w przypadku żywych, zielonych ścian – czyli ogrodów wertykalnych. Unikalne ogrody wertykalne to wspaniała dekoracja, która przynosi szereg korzyści. Podpowiadamy, czy zielone ściany to rozwiązanie do naprawdę każdego wnętrza.
Pionowe ogrody wertykalne – na czym polega ich fenomen?
Ogród wertykalny, zwany również green wall lub living wall, to nowoczesna dekoracja wnętrz, która bardzo szybko zdobyła sympatię wśród zróżnicowanych odbiorców na całym świecie. Unikalne ogrody wertykalne stały się wręcz viralem, szczególnie w minimalistycznych wnętrzach o nieco surowym charakterze. Pionowa ściana z żywych roślin pozwala przede wszystkim na znaczną oszczędność przestrzeni, co jest bardzo ważne przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach, w których nie ma zbyt wiele miejsca na różne dekoracje. Jednocześnie subtelnie i w stylowy sposób ociepla przestrzeń, dodając jej przytulności. Przy tym nie zaburza jednak charakteru aranżacji.
Pionowy system ogrodu wertykalnego zapewnia również mnóstwo korzyści. Domowy ogród wertykalny oczyszcza powietrze – żywe rośliny pochłaniają bowiem wiele zanieczyszczeń, stanowiąc dla nich skuteczny, naturalny filtr. Projektowanie zielonej ściany warto rozważyć również wówczas, gdy zależy Ci na poprawie mikroklimatu w pomieszczeniu. Designerski ogród wertykalny jest także niecodzienną ozdobą, która nie pozostanie niezauważona!
Pionowa ściana roślin w mieszkaniu – tak, czy nie?
Żywe ściany mogą kojarzyć się przede wszystkim z przestrzenią biurową czy handlową, a także z gabinetami kosmetycznymi lub fryzjerskimi. Ocieplają i uatrakcyjniają atmosferę tych miejsc, a mobilna zielona ściana może pełnić dodatkowe funkcje, np. oddzielania od siebie różnych stref.
Ściana roślin jest jednak uniwersalnym rozwiązaniem, które znajdzie zastosowanie w każdym pomieszczeniu, również w mieszkaniu. Zielone panele z powodzeniem zastąpią rośliny doniczkowe, nie tylko oszczędzając przestrzeń (co jest szczególnie istotne w małych mieszkaniach), ale również nadając jej atrakcyjności wizualnej w doskonałym stylu.
W przypadku dość przestronnych mieszkań i domów śmiało można zdecydować się na pokaźny ogród wertykalny, na który składa się kilka gatunków okazałych roślin. Jeśli jednak miejsca jest niezbyt dużo, to doskonałą alternatywą jest niewielki ogród wertykalny, zaprojektowany na wymiar. Domowy ogród wertykalny sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, przede wszystkim zaś jest chętnie wybierany do sypialni, salonów, a także domowych biur.
Zewnętrzny ogród wertykalny, zakładany w ogrodzie zimowym, to równie świetny pomysł i wybór, który pozwoli cieszyć się kontaktem z zielenią przez cały rok.
Niewielki ogród wertykalny to rozwiązanie nawet do kawalerki!
Pionowe ogrody wertykalne są projektowane na kilka sposobów. Jeden z nich zakłada kaskadowe rozmieszczenie doniczek, do których wsadza się wybrane gatunki roślin, w odpowiedniej konfiguracji. Inny sposób to rośliny wertykalne stabilizowane, czyli poddane procesowi odwodnienia, w którym soki zostały zastąpione specjalnym środkiem konserwującym. W takim wydaniu nie potrzebują one ani ziemi, ani podlewania do tego, by przez wiele lat wyglądać jak żywe.
Rośliny wertykalne, które możesz wybrać do założenia pionowego ogrodu, są zróżnicowane, zarówno pod względem wielkości, jak i preferencji co do temperatury otoczenia czy dostępu do światła dziennego. Dzięki temu widok ściany wertykalnej można z łatwością dopasować zarówno do swoich osobistych preferencji, jak i warunków panujących w tym pomieszczeniu, w którym ma się znaleźć pionowy ogród.
Projekty ogrodów wertykalnych umożliwiają wykonanie instalacji do nawet najmniejszych pomieszczeń, dzięki czemu zielone panele mogą cieszyć nawet w kawalerce – bo nie potrzeba na nie wcale wiele miejsca.
Zewnętrzny ogród wertykalny – udekoruj ogród zimowy w niecodzienny sposób
Projekty ogrodów wertykalnych umożliwiają również wykorzystanie tych zielonych konstrukcji w ogrodach zimowych. Montaż ogrodu wertykalnego w oranżerii daje możliwość cieszenia się kontaktem z zielenią przez cały rok. To informacja szczególnie istotna dla tych osób, które w zimowym ogrodzie lubią spędzać wiele czasu, np. spożywając posiłki, organizując spotkania towarzyskie czy pracując.
Widok ściany wertykalnej można dowolnie modyfikować na etapie projektu, dzięki czemu decydując się na takie rozwiązanie, w wybranym pomieszczeniu możesz mieć zupełnie inny projekt, niż w ogrodzie zimowym. To niezwykłe urozmaicenie przestrzeni, które bez wątpienia zrobi ogromne wrażenie na każdym, kto tylko zobaczy te niezwykłe, zielone panele.
Ogród wertykalny na zewnątrz, np. na tarasie lub w ogrodzie? To również możliwe! Jeśli chcesz, by projekt cieszył wizualnie przez cały rok, możesz zdecydować się na sztuczne rośliny. W takim przypadku bardzo ważne jest to, by wybrać rośliny i pozostałe materiały perfekcyjnej jakości, bo tylko w takim przypadku będą ozdobą.
Zielone ściany jako alternatywa dla roślin doniczkowych?
Montaż ogrodu wertykalnego może być również świetną alternatywą dla kwiatów w doniczkach. Pierwszy ogród wertykalny może wydawać się mniej atrakcyjny, niż dekoracyjne ustawienie doniczkowych roślin, jednak gdy już zobaczysz go w pełnej okazałości, tuż po montażu, od razu przekonasz się, że żywe ściany to ozdoba, którą trudno przebić pod względem atrakcyjności.
Designerski ogród wertykalny świetnie dopełni wnętrze, w którym „coś się dzieje”. Skromniejszy, spokojniejszy projekt będzie zaś świetnym wyborem do minimalistycznych aranżacji.
Pielęgnacja ogrodów wertykalnych, która sprowadza się właściwie do zera, a także znaczna oszczędność miejsca to dwa najważniejsze powody, dla których wiele osób rozważa zastąpienie roślin doniczkowych takimi projektami. Jakość powietrza w pomieszczeniach, w których znajduje się taka zielona ściana, jest poprawiona tak samo, jak dzięki roślinom doniczkowym, a efekty wizualne mogą być nawet lepsze!