Juko - obrazy i panelu z mchu

 

Mech dekoracyjny na ścianę

W pośpiechu dnia codziennego coraz mocniej zaczyna nam doskwierać brak kontaktu z naturą. Betonowe ściany biurowców, powietrze zanieczyszczone smogiem i brak zieleni w miastach wzmagają potrzebę otaczania się roślinami.
Nasze biura i mieszkania często nie są na tyle przestronne, żeby można było pozwolić sobie na ustawienie większej ilości roślin doniczkowych, dlatego idealnym rozwiązaniem jest mech dekoracyjny na ścianę.
Wyobraź sobie piękną ścianę pokrytą naturalnym mchem. Poczuj odprężający zapach lasu, który pozwoli Ci na chwilę zapomnieć, że znajdujesz się w środku miasta. Podaruj swoim zmysłom całą gamę doznań.

Co znajdziesz w tym artykule:
Mech dekoracyjny na ścianę – WSTĘP
Czy jest mech dekoracyjny
Gatunki mchu na ścianę
Chrobotek reniferowy
Mech poduszkowy
Mech leśny
Skąd pochodzi mech na ścianę?
Dla kogo i gdzie mech na ścianę?
Formy występowanie mchu dekoracyjnego
Zalety mchu dekoracyjnego
Jak jeszcze wykorzystać mech dekoracyjny
Czy mech na ścianę jest dla mnie dobrym rozwiązaniem

Czym jest mech dekoracyjny?

Mech dekoracyjny używany do tworzenia zielonych dzieł sztuki to kilka gatunków tej rośliny. Przed stworzeniem kompozycji mech jest poddawany szeregowi zabiegów, dzięki którym efekt końcowy utrzymuje się przez długie lata.
Najważniejszym etapem przygotowania mchu na ścianę jest proces stabilizacji, czyli zanurzenie rośliny w roztworze gliceryny. Dzięki takiemu zabiegowi mech zachowuje swoje walory wizualne, miękkość i kształt, a właściciel instalacji nie musi się martwić pielęgnacją swojego małego lasu.
Zalet takiego rozwiązania jest wiele, od oszczędności miejsca po oszczędność czasu. Każdy właściciel mchu dekoracyjnego w dowolnej formie może cieszyć się swoją cząstką natury i nie musi jednocześnie martwić się pielęgnacją tak jak w przypadku roślin doniczkowych. Kompozycje z mchu nie rozrastają się, nie wymagają zatem przycinania i formowania, nie osadza się też na nich kurz. Proces stabilizacji powoduje również, że gotowa forma nie przyciąga owadów, a zapach i wygląd pozostają niezmiennie atrakcyjne.

Gatunki mchu na ścianę

Najczęściej używanymi gatunkami, wykorzystywanymi do tworzenia mchowych dzieł sztuki są:

Chrobotek reniferowy

Inaczej zwany porostem islandzkim lub skandynawskim, posiadający gąbczastą strukturę, która tworzy puszyste kobierce dodające ciepła pomieszczeniom. Dodatkowym atutem tego gatunku jest niezwykle miękka i miła w dotyku faktura. Właściwości plastyczne mchu dekoracyjnego sprawiają, że jest on doskonałym materiałem nie tylko do tworzenia wertykalnych ogrodów, ale także obrazów, brył przestrzennych i logotypów. Juko green design tworzy instalacje z chrobotka w kilkunastu wariantach kolorystycznych i trzech wariantach grubości.

mech dekoracyjny

Mech poduszkowy

Występujący w dwóch wariantach kolorystycznych, charakteryzuje się specyficzną poduszkową strukturą, która tworzy oryginalne kompozycje. Oczyszczony mech poddawany jest procesowi zasolenia, dzięki czemu zespół Juko green design może stworzyć unikatowe zielone dzieła.
panele z mchu

Mech leśny

Inaczej mech płaski, wykorzystywany jest między innymi do tworzenia paneli ściennych. Doskonale komponuje się z mchem poduszkowym i roślinami stabilizowanymi takimi jak paprocie, trawy, inne rodzaje mchu dekoracyjnego i naturalne korzenie. Ten rodzaj mchu na ścianę charakteryzuje się wyraźnym zapachem – zapraszamy do biura Juko green design w celu sprawdzenia zapachu. Na życzenie Klienta wysyłamy również próbki.
panele z mchu

Skąd pochodzi mech na ścianę?

Mchy wykorzystywane przez Juko green design pochodzą wyłącznie z certyfikowanych źródeł, a ich pozyskiwanie w żaden sposób nie naraża środowiska naturalnego na szwank. Mech jest rośliną objętą ochroną, dlatego nie można go zbierać w polskich lasach. Rośliny używane do tworzenia kompozycji pochodzą głównie z Norwegii, Szwecji i Finlandii.

Dla kogo i gdzie mech na ścianę?

Mech dekoracyjny znajdzie swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy ochotę cieszyć się naturalnym pięknem i zapachem lasu.
Mech na ścianę oraz mniejsze kompozycje najczęściej pojawiają się w:

 • domach – elementy wykonane z mchu doskonale sprawdzą się w dowolnym miejscu każdego domu (ściany, sufity) – nawet w łazience, ponieważ roślina ta nie wymaga silnego nasłonecznienia
 • biurach – mech na ścianach będzie okazałą wizytówką każdego wejścia do firmy. Zielone panele z mchu pomogą również zwiększyć produktywność pracowników, a właściwości akustyczne takich kompozycji sprawią, że biura typu open space będą dodatkowo wyciszone
 • hotelach – każdy gość zmęczony podróżą z chęcią odpocznie przy zielonej ścianie w hotelowym lobby
 • przestrzeniach publicznych – coraz większa świadomość ekologiczna sprawia, że w przestrzeni publicznej miast zaczynają pojawiać się rośliny, które wcześniej były wyparte przez beton. Instalacje z mchu dekoracyjnego lub wertykalne ogrody idealnie wpiszą się w miejską infrastrukturę

  Mech dekoracyjny występuje w formach:

 • ścian dekoracyjnych
 • obrazów o różnych rozmiarach
 • brył przestrzennych
 • logotypów
 • przedmiotów codziennego użytku takich jak półmiski, miski
 • paneli

Prace wykonane z mchu dekoracyjnego mogą być instalowane na ścianach, sufitach i fragmentach podłóg. Interesujący efekt osiąga się również poprzez zastosowanie elementów dekoracyjnych wykonanych przy użyciu mchu, takich jak: bryły, misy, wazony czy stoły. Plastyczność tego materiału pozwala na realizację nawet najbardziej oryginalnych wizji. Po więcej inspiracji zapraszamy tutaj i tutaj.

Zalety mchu dekoracyjnego

Szereg korzyści płynących z posiadania kompozycji z mchu dekoracyjnego sprawia, że coraz więcej osób i instytucji decyduje się na wprowadzenie zieleni do swojego otoczenia. Pośród najważniejszych zalet tego ekologicznego rozwiązania znajdują się:

 • pochłanianie dźwięku i wyciszenie pomieszczeń – skutecznie pochłania dźwięki – im większa powierzchnia przykryta mchem, tym lepszy efekt wyciszenia
 • właściwości antyalergiczne i antystatyczne – proces stabilizacji sprawia, że mech jest pozbawiony substancji alergizujących i nie przyciąga kurzu
 • regulacja wilgotności powietrza – kompozycje z mchu są doskonałym naturalnym regulatorem wilgotności powietrza, ponieważ pobierają wilgoć z otoczenia
 • stuprocentowa biodegradowalność – dzieła z mchu dekoracyjnego są naturalną formą sztuki, która jest bezpieczna dla środowiska
 • brak wymogów pielęgnacyjnych – dzięki zdolności do pobierania wilgoci z powietrza, mech nie musi być podlewany, a dzięki procesowi stabilizacji nie ma potrzeby nawożenia go

Jak jeszcze wykorzystać mech dekoracyjny?

Kompozycje z mchu dekoracyjnego mogą przybierać dowolne formy i rozmiary. Firma Juko green design tworzy wizualizacje pomagające zaaranżować przyszłe zielone przestrzenie. W swojej ofercie, do dyspozycji klientów oddaje również ściany z mchu i wertykalne ogrody na wynajem.
Takie rozwiązanie pozwala na tworzenie oryginalnych kompozycji będących tłem w czasie wystaw, eventów czy wesel. Do zielonych modułów można bez problemu dodać logo firmy, na przykład na potrzeby stworzenia stoiska w czasie targów.
Budowa modułów sprawia, że z łatwością można je ze sobą łączyć i przestawiać, aby otrzymać pożądany efekt.

Czy mech na ścianę jest dla mnie dobrym rozwiązaniem?

Nie masz ręki do kwiatów?
Jesteś w stanie ususzyć nawet kaktusa?
Jeszcze żadna roślina doniczkowa nie przeżyła w Twoim domu dłużej niż miesiąc?
Czy mech dekoracyjny podzieli los pozostałych roślin doniczkowych?
Nie, nie martw się! Najwspanialszą cechą mchu dekoracyjnego jest jego samowystarczalność. Gotowa kompozycja nie wymaga od właściciela żadnego zaangażowania. Możesz relaksować się przy zielonych dziełach sztuki bez martwienia się o właściwą pielęgnację. Obrazy, panele, ściany i inne prace wykonane z mchu dekoracyjnego nie potrzebują pielęgnacji. Proces stabilizacji sprawia, że żywe dzieła nie rosną i nie więdną. Instalacja wykonana z mchu dekoracyjnego najlepiej będzie wyglądała w pomieszczeniach o minimalnej wilgotności powietrza na poziomie 40% oraz z dala od bezpośredniego źródła światła.
Jeżeli nadal zastanawiasz się nad otoczeniem się naturalnym pięknem mchu, skontaktuj się z nami. Doradcy Juko green design chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i podpowiedzą, które rozwiązanie będzie najlepsze do Twojego pomieszczenia.
Klientów z Krakowa i okolic zapraszamy do naszego biura, gdzie można powąchać i dotknąć dzieł z mchu dekoracyjnego.