Ogród wertykalny – historia
30 lipca 2017Ściany zielone dla każdego
17 stycznia 2018Zanieczyszczenia stały się w ostatnich latach zmorą betonowych miast, w których przyszło nam żyć. Fatalne skutki sukcesywnego niszczenia przyrody są odczuwalne w codziennym życiu. Na nowo zaczęła się kształtować świadomość społeczna, że ogrody wertykalne z roślin są najlepszym sposobem na walkę ze smogiem w mieście. Ściana z roślin zajmuje mało miejsca, porastając fasady czy pojedyncze ściany w przestrzeniach prywatnych i publicznych cieszy nasze oczy oraz wprowadza niepowtarzalny mikroklimat.
Zielone ściany oczyszczają powietrze i wytwarzają tlen, nawet niewielka ściana z roślin w naszym domu może przyczynić się do poprawy samopoczucia i pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Ściana z roślin możne być przygotowana samodzielnie we wnętrzu lub na zewnątrz. Aby stworzyć domowy ogród wertykalny należy zawiesić donice wykonane z plastiku lub filcu w systemie kaskadowym na dobrze zabezpieczonej przed wilgocią ścianie. W podnóża zielonej ściany trzeba wstawić zbiornik zbierający wodę. Ściana z roślin powinna być dodatkowo oświetlona za pomocą halogenów, o natężeniu dostosowanym do ilości oraz rodzaju roślin. Aby zielona ściana zamieniła się w bujny ogród należy ją pielęgnować, podlewać w wyznaczonych porach oraz regularnie opróżniać zbiornik.
Ściana z roślin powinna być zaprojektowana w oparciu o kilka ważnych czynników takich jak: natężenie światła dziennego, dostęp do świeżego powietrza oraz wahania temperatur w danym miejscu. Najlepiej dobrać rośliny wytrzymałe na zmiany oraz niewymagające nadmiernej uwagi, tak aby ściana z roślin wyglądała zdrowo i dorodnie. Aby ściana z roślin cieszyła nasze oczy trzeba poświecić jej wiele starania, częsta pielęgnacja oraz podlewanie wielu donic może być dla niektórych uciążliwe. Rozwiązaniem dla zapracowanych może być ogród wertykalny z automatycznym systemem nawadniania, który jest praktycznie bezobsługowy!