Zielona ściana – ogród wertykalny. Wszystko, co trzeba wiedzieć!
28 września 2024Zielone ściany to jeden z coraz popularniejszych i bardzo lubianych trendów przez architektów wnętrz. Ogrody wertykalne, które swoją nazwę zawdzięczają pionowej konstrukcji, to wspaniałe rozwiązanie przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz, które doskonale je urozmaica. Wertykalny ogród to również świetny pomysł na funkcjonalne urozmaicenie innych wnętrz, a także przestrzeni wokół budynku. Wyjaśnimy, czym są żywe ściany i dlaczego zielona ściana z roślin cieszy się tak ogromną popularnością.
Ogrody wertykalne – co to jest i dlaczego zielona ściana cieszy się taką popularnością?
Ogrody wertykalne to stosunkowo nowa moda w aranżacji wnętrz, która jednak szybko zdobyła rzesze wielbicieli. Żywe ściany to specjalne konstrukcje, które mogą być montowane na ścianie lub mieć postać mobilnej ścianki, które tworzy się z wybranych gatunków roślin pnących, wiszących albo różnych rodzajów mchu. Zielone ściany zarówno w pomieszczeniach, jak i w przestrzeni zewnętrznej zapewniają wiele korzyści. Aby stworzyć ogród wertykalny, nie potrzeba wiele – wystarczy wybrane miejsce oraz zlecenie projektu zielonej ściany profesjonalnej firmie, która przygotuje wszystko pod montaż.
Żywa zielona ściana może mieć postać konstrukcji montowanej na stałe (przytwierdzana do ściany), ale ogrody pionowe mogą być także w wersji mobilnej. W takim przypadku ściana roślin pnących, wiszących lub innego rodzaju ma jeszcze więcej zastosowań. Mobilny system ogrodu wertykalnego pozwala na wykorzystanie zielonej ściany w roli parawanu oddzielającego dwie strefy w pomieszczeniu, a także jako tła, np. na stoiskach podczas eventów. Swoja zielona ściana w mobilnej wersji pozwala na tyle zastosowań, ile ich dla niej wymyślisz.
Zielone ściany to mnóstwo zalet!
Wybór zielonej ściany, zarówno do domu, jak i biura, sklepu czy gabinetu SPA lub fryzjerskiego, a także salonu kosmetycznego czy restauracji to mnóstwo korzyści. Odpowiednie rośliny, dopasowane przede wszystkim do warunków, jakie panują w wybranym miejscu (dostęp do światła dziennego, wilgotność powietrza, temperatura w pomieszczeniu), to klucz do tego, by konstrukcja zielonej ściany cieszyła pięknym wyglądem przez wiele lat, bez konieczności wykonywania przy niej skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych.
Ogród pionowy wykonany z żywych roślin to nie tylko wspaniała, nowoczesna i estetyczna dekoracja, ale także czynnik w istotnym stopniu poprawiający mikroklimat w pomieszczeniu.
Własny ogród wertykalny pozwala przede wszystkim oszczędzić przestrzeń i zapewnić sobie przyjemność z posiadania roślin tam, gdzie wprowadzenie doniczek nie jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na ograniczone miejsce. Pionowe zielone ściany można zaś instalować w nawet najmniejszych wnętrzach, nawet w kawalerkach czy łazienkach. Ogród pionowy można bowiem z łatwością dostosować do indywidualnych warunków – podstawą zawsze jest projekt wykonany przez specjalistę.
Wertykalna uprawa roślin w postaci małego obrazu z mchu, mobilnej ścianki średniej wielkości, czy większej konstrukcji obejmującej sporą powierzchnię wybranej ściany to więc wspaniały sposób na to, by w niebanalny sposób udekorować wnętrze.
Własny ogród wertykalny to również doskonały sposób na poprawę powietrza w pomieszczeniu, co jest szczególnie istotne w mieszkaniach w blokach oraz w biurach, zwłaszcza tych znajdujących się w centrach dużych miast. Rośliny w systemie zielonej ściany pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza tak samo skutecznie, jak rośliny doniczkowe. Co więcej, działają one również jak naturalny filtr, który może nawet znacznie poprawić mikroklimat w pomieszczeniu.
Ogród pionowy jest również świetnym izolatorem akustycznym. Nie tylko tłumi hałasy dochodzące z zewnątrz do pomieszczenia, w którym się znajduje, ale sprawia również, że dźwięki dochodzące z tego pomieszczenia są mniej słyszalne na zewnątrz. Zmiękcza również akustykę w przestronnych i surowych pomieszczeniach, niwelując echo.
Pionowe zielone ściany, poza oczywistymi walorami estetycznymi, w znacznym stopniu przyczyniają się również do poprawy jakości powietrza i akustyki w pomieszczeniu. Wertykalne gatunki roślin są dobierane tak, by jak najlepiej spełnić oczekiwania klienta wobec estetyki pionowego ogrodu.
Żywe rośliny w konstrukcji statycznej i mobilnej
Projekty ogrodów wertykalnych są przeróżne – tak, jak oczekiwania klientów i możliwości aranżacyjnych wybranych pomieszczeń. Pionowe zielone ściany najczęściej są tworzone z paproci, bluszczu i mchu, ale system zielonej ściany może bazować również na innych, mniej oczywistych wyborach. To przede wszystkim skrzydłokwiaty czy epipremnum, ale także różnorodne zioła.
System zielonej ściany tworzony na zewnątrz, np. w ogrodzie lub na tarasie, może mieć również nieco inny charakter i składać się np. z truskawkowych czy poziomkowych pnączy. Najważniejsze jest to, by projekty ogrodów wertykalnych uwzględniały przede wszystkim lokalizację konstrukcji, a także warunki panujące w tym miejscu. Dzięki temu ogród wertykalny na zewnątrz, a także w pomieszczeniach, będzie prezentował się wyśmienicie przez wiele lat.
Ściana wertykalna – w jakich przestrzeniach można ją wykorzystać?
Projekty ogrodów wertykalnych mogą być dostosowane do właściwie każdego wnętrza (i przestrzeni zewnętrznej). Zaprojektowanie ogrodu wertykalnego warto jednak zlecić profesjonalnej firmie, która nie tylko uwzględni wszystkie czynniki (nawet te, które mogą nie wydawać się istotne), ale również zrealizuje projekt zgodnie ze sztuką. Połączenie tych dwóch czynników sprawia, że realizacja ogrodu wertykalnego będzie inwestycją satysfakcjonującą Cię na lata.
Ogród wertykalny pozwala na elastyczne podejście, dając możliwość aranżacji nawet najmniejszego kawałka ściany czy podłogi (w przypadku mobilnych ścian zielonych). Zielona ściana wymaga dobrego przemyślenia pod każdym względem – za to jednak odwdzięczy Ci się funkcjonalnością i estetyką na długi czas.
Czy ściana zieleni ma jakieś wady?
Ściana zieleni ma zdecydowanie więcej korzyści, niż wad. Zresztą to, co można zaliczyć do potencjalnych wad, jest kwestią płynną i dość indywidualną – bo to, co dla jednych będzie problemem, niekoniecznie zostanie tak odebrane przez innych.
Przestrzeń zielonej ściany jest przedsięwzięciem droższym, niż zakup roślin żywych. To czynnik, który potencjalnie może nieco zniechęcić, jednak warto spojrzeć na tę kwestię długofalowo. W dłuższej perspektywie wybór zielonej ściany może okazać się bardziej opłacalny, przede wszystkim ze względu na brak konieczności nawożenia, przycinania czy przesadzania roślin. Ponadto kwestia tego, ile kosztuje ogród wertykalny, jest bardzo zróżnicowana, bo zależy to od wielu czynników, przede wszystkim od jego wielkości, a także rodzaju i ilości zastosowanych roślin oraz systemu nawadniania. Niewielki ogród wertykalny, np. w postaci obrazu z mchu czy małej ścianki mobilnej może okazać się porównywalny cenowo z niektórymi roślinami doniczkowymi.
Własna zielona ściana – syntetyczna, czy prawdziwa?
Ściana z roślin może być wykonana z żywych kwiatów (sadzonych w doniczkach na konstrukcji wyposażonej w system nawadniania, lub z roślin stabilizowanych), ale własny ogród wertykalny można zamówić również z roślin syntetycznych.
Zielona ściana roślin z kwiatów syntetycznych to częsty wybór do całorocznej dekoracji przestrzeni zewnętrznej. Instalacja ogrodu wertykalnego wykonanego z żywych roślin jest jednak lepszym wyborem do wnętrz, bo zapewniają więcej korzyści poza wizualną. Warto mieć zresztą na uwadze to, że nawet najlepiej wykonane sztuczne rośliny nie zapewnią tak dobrego efektu wizualnego, jak żywe. Jeśli więc masz możliwość wybrania naturalnych roślin, będzie to zdecydowanie lepszy efekt!