Ogród wertykalny na ścianie – wprowadzenie dla początkujących użytkowników
14 grudnia 2024Oranżerie przydomowe – ciesz się latem nawet w środku zimy!
14 grudnia 2024Zielona ściana z roślinami jest nowoczesnym, eleganckim i bardzo praktycznym rozwiązaniem, które pozwala na wprowadzenie zieleni do każdego, nawet najmniejszego pomieszczenia. Ogród wertykalny (również pod tą nazwą są znane zielone ściany) to rozwiązanie nie tylko dekoracyjne, ale również bardzo praktyczne pod wieloma względami. Żywa ściana będzie cieszyć swoimi zaletami przez wiele lat – pod warunkiem jednak, że jej wybór będzie przemyślany i zadbasz o kilka szczegółów. Przybliżamy, czym jest system zielonej ściany, jakie są zalety zielonych ścian, a także, jak stworzyć zieloną ścianę na lata.
Zielona ściana – jakie rodzaje są dostępne?
Żywa ściana z roślinami to nowoczesna dekoracja, która sprawdza się idealne w każdym rodzaju wnętrza i to stwierdzenie wcale nie jest przesadą. Zielona ściana w salonie, zielona ściana w sypialni, a nawet zielona ściana w kuchni to rozwiązania, które pozwolą wspaniale zaaranżować nawet najmniejszą przestrzeń.
Ogród wertykalny swoją nazwę wziął bowiem od sposobu, w jaki rośliny są nasadzane: wertykalnie, a więc pionowo. W ten sposób można stworzyć żywą ścianę z wielu roślin, których nasadzenie w doniczkach w takiej ilości nie byłoby możliwe ze względu na brak miejsca.
Tworzenie zielonej ściany jest więc świetnym pomysłem wszędzie tam, gdzie chcesz cieszyć się zaletami żywych roślin w pomieszczeniu, a gdzie niekoniecznie masz możliwość wprowadzenia roślin doniczkowych.
Jak stworzyć zieloną ścianę? To zależy przede wszystkim od tego, ile miejsca możesz przeznaczyć na instalację, a także, czy chcesz, by była ona przymocowana na stałe, czy wolisz mobilny green wall.
Mobilna zielona ściana
Żywa ściana z możliwością przesuwania w dowolne miejsce to częsty wybór tam, gdzie ma ona pełnić kilka funkcji. Takie rozwiązanie widuje się przede wszystkim w przestrzeni publicznej. Mobilna zielona ściana w restauracji, salonie piękności czy fryzjerskim, a także w poczekalniach może pełnić funkcję nie tylko ozdobną i ocieplającą przestrzeń, ale również praktyczną, oddzielając od siebie poszczególne strefy czy tworząc zasłonę zapewniającą większą dyskrecję.
Zielona ściana roślin mocowana na stałe
Ogród wertykalny można jednak zamontować również na stałe, na specjalnym panelu ściennym. Jak stworzyć zieloną ścianę w ten sposób? Instalacja zielonej ściany nie jest zadaniem łatwym, dlatego najlepiej powierzyć je specjalistycznej ekipie.
Domowy ogród wertykalny na ścianie to doskonały pomysł na zagospodarowanie zielenią nawet najmniejszej przestrzeni, bo dzięki pionowemu nasadzeniu roślin nie zajmą one wiele miejsca.
Domowy ogród wertykalny jest przy tym łatwy w utrzymaniu, czym również wyróżnia się na tle roślin doniczkowych. Dzięki temu rozwiązaniu estetyka wnętrza znacznie zyskuje na wartości, a dodatkowe korzyści takie, jak poprawa jakości powietrza i ogólnie mikroklimatu, to kolejne wartości dodane.
Zielona ściana a estetyka wnętrza – jakie jeszcze korzyści daje to rozwiązanie?
Ogród wertykalny jest przede wszystkim pięknym, nowoczesnym i uniwersalnym akcentem, który wpływa korzystnie na estetykę wnętrza. Jego uniwersalność zaś wynika z tego, że prosty, ale ponadczasowy i elegancki design idealnie komponuje się z różnymi stylami aranżacji wnętrz.
Zielona ściana w sypialni, biurze, pokoju dziennym czy zielona ściana na tarasie to więc zawsze udany wybór. Zalety ogrodu wertykalnego są nieocenione i walory estetyczne to tylko jedna z wielu kwestii.
Domowy ogród wertykalny zdobi i ociepla wnętrza tak samo dobrze, jak rośliny doniczkowe, a może nawet i lepiej, bo jest bardziej uporządkowany, niż aranżacja z kilku czy kilkunastu doniczek. Estetyka wnętrza zyskuje więc na harmonii i poczuciu porządku.
Zielona ściana w sypialni czy pokoju dziennym lub biurze przynosi jeszcze więcej dobrego. Przede wszystkim, rośliny zielone oczyszczają powietrze, wyłapując z niego i neutralizując zanieczyszczenia. Powietrze staje się więc nie tylko lżejsze i świeższe, ale poprawie ulega również mikroklimat.
Instalacja zielonej ściany wpływa też korzystnie na umysł. Zieleń działa bowiem relaksująco i sprzyja skupieniu, dlatego każda forma zielonej ściany będzie dobrym wyborem.
Nawadnianie zielonej ściany – rodzaje systemów
Zielona ściana wymaga odpowiedniego systemu nawadniania lub utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. To zależy od tego, z jakich roślin będzie wykonana ściana w domu.
Automatyczny system nawadniania pozwala na zupełne pominięcie tej czynności. Realizacja ogrodu wertykalnego z automatycznym systemem nawadniania to opcja przydatna szczególnie tam, gdzie przebywasz rzadko lub tam, gdzie trudno wyznaczyć osobę czy osoby odpowiedzialne za pielęgnację zieleni. Samonawadniająca się konstrukcja z roślinami nie potrzebuje żadnych dodatkowych działań w tej kwestii.
Aby utrzymać zieloną ścianę w dobrej kondycji, musisz pamiętać w zasadzie o dwóch zasadach: to dopasowanie roślin do warunków (przede wszystkim dostęp do światła dziennego i temperatura w pomieszczeniu), a także zadbanie o nawadnianie.
Wybór roślin jest tutaj kluczowy. Stabilizowane rośliny, a więc odpowiednio zakonserwowane, nie wymagają dodatkowego nawadniania, by zachować soczysty, świeży i naturalny wygląd. Jeśli jednak wybierzesz gatunki roślin sadzonych w ziemi, w kaskadowo nasadzonych doniczkach, musisz zadbać o nawadnianie ich.
Konstrukcja ogrodu wertykalnego -do wnętrz i na zewnątrz
Zielona ściana w sypialni, pokoju dziennym czy biurze to popularne wybory, jednak warto wiedzieć, że możesz również stworzyć zieloną ścianę również poza pomieszczeniem.
Zielona ściana na tarasie, w ogrodzie czy w przydomowej oranżerii może być nie tylko ciekawym elementem dekoracyjnym, ale może pełnić także praktyczną funkcję. Instalacja zielonej ściany na zewnątrz, na której znajdą się warzywa lub zioła, zamiast roślin ozdobnych, to świetny pomysł na oszczędność przestrzeni przy maksymalnie praktycznym zagospodarowaniu każdego jej centymetra.
Zielona ściana na tarasie umili również chwile wypoczynku, podobnie jak ogród wertykalny w ogrodzie czy w oranżerii. Montaż ogrodu wertykalnego całorocznego na zewnątrz również jest możliwy. W tym przypadku trzeba po prostu wybrać sztuczne rośliny. Pamiętaj jednak, aby były one doskonałe gatunkowo i do złudzenia przypominały te prawdziwe, bo tylko w takim przypadku będą atrakcyjną ozdobą.
Zewnętrzna zielona ściana może zarówno zdobić wybraną ścianę budynku, jak i z powodzeniem dekorować płot. Sprawdzi się świetnie także na balkonie w bloku, do symbolicznego i jednocześnie atrakcyjnego wizualnie oddzielenia balkonów między sobą.
Tworzenie ogrodu wertykalnego – od czego zacząć?
Zielona ściana wymaga profesjonalnego montażu, a także dopasowania odpowiednich gatunków roślin. Spełnienie tych dwóch warunków jest niezbędne do tego, by konstrukcja była stabilna, trwała, bezpieczna w użytkowaniu oraz ciesząca estetyką.
Montaż ogrodu wertykalnego może wydawać się prostym zadaniem, jednak w praktyce jest ono dość złożone. Wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej (zwłaszcza jeśli zielona ściana wymaga instalacji systemu nawadniania), a także specjalistycznych narzędzi.
Ściana roślin pnących, ozdobnych lub sukulentów może być w pełni dopasowana zarówno do charakteru jak i możliwości aranżacyjnych pomieszczenia, a także do Twoich wymagań i oczekiwań. Dlatego projekt i montaż ogrodu wertykalnego warto zlecić specjalistycznej firmie, która zajmuje się właśnie ogrodami pionowymi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że cały projekt – od postawienia pierwszej kreski po wkręcenie ostatniej śrubki – jest zrealizowany profesjonalnie i zgodnie ze sztuką.
Wybór roślin do ogrodu wertykalnego
Ściana roślin, jeśli tylko jest wykonana starannie i dobrze zamocowana, cieszy zarówno w prostej i skromnej, jak i bardziej okazałej formie. Wybierz gatunki roślin, które najlepiej podkreślą charakter wnętrza, a także poradzą sobie w warunkach, jakie w nim panują. Dzięki temu łatwiej będzie Ci utrzymać zieloną ścianę w dobrej kondycji przy minimalnym nakładzie pracy.
Popularne gatunki roślin do zielonych ścian to przede wszystkim:
- monstera
- epipremnum
- bluszcz
- skrzydłokwiat
- zielistka
- mech gąbczasty
- mech płaski
- mech chrobotek
- maranta
- storczyk
- trzykrotka
- scindapsus
- fikus
- paproć.
Pionowy ogród pięknie zagospodarujesz, wykorzystując zarówno rośliny pnące, jak i kwitnące, a także sukulenty czy rośliny zielone.
Jak utrzymać zieloną ścianę? To łatwiejsze, niż myślisz
Pionowy ogród to dobry wybór dla każdego. Jego pielęgnacja sprowadza się do cyklicznego usuwania uschniętych części roślin (choć to zależy przede wszystkim od ich gatunku), a także do podlania ich (jeśli nie są ani stabilizowane, ani wyposażone w system automatycznego nawadniania). Pierwsza zielona ściana, na którą wybiera się przeważnie mech, to zwykle początek zielonej, pięknej przygody z ogrodami wertykalnymi!