Zielone ściany w domu – nowoczesna i funkcjonalna alternatywa dla roślin doniczkowych
21 sierpnia 2024Ogród wertykalny na zewnątrz – niebanalna ozdoba przestrzeni wokół domu
28 września 2024Ogrody wertykalne to coraz popularniejsza ozdoba pomieszczeń. Stanowią doskonałą alternatywę dla roślin doniczkowych i to pod wieloma względami. Zielona ściana coraz częściej zdobi nie tylko biura, restauracje czy gabinety kosmetyczne, ale także prywatne przestrzenie. Czy zielona ściana sprawdzi się w Twoim domu lub mieszkaniu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z pionowymi ogrodami. Podpowiadamy również, jak stworzyć ogród wertykalny, który będzie cieszył estetyką i funkcjonalnością przez wiele lat.
Czym jest ogród wertykalny?
Ogród wertykalny to nowoczesne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością, przede wszystkim w przestrzeniach publicznych, ale również na użytek własny. Pionowy ogród (stąd nazwa – wertykalny) to kompozycja różnych gatunków roślin umieszczona na specjalnej, pionowej konstrukcji (niewidocznej spod kwiatów). Własny ogród wertykalny to rozwiązanie na wyciągnięcie ręki, dzięki temu, że projekt można dostosować indywidualnie do potrzeb każdego klienta. Dzięki temu własny ogród wertykalny możesz mieć nawet w niewielkim pokoju.
Zielona ściana w pomieszczeniach – najważniejsze zalety i korzyści
Ogród wertykalny to nowoczesna i minimalistyczna ozdoba, która idealnie pasuje do każdego wnętrza. Świetnie dopełni nowoczesną i minimalistyczną aranżację, ale skomponuje się świetnie także z elementami skandynawskimi i boho. Dopełni pięknie również klasyczne wnętrze, bazujące na ciepłych brązach i beżach oraz miękkich i przytulnych tkaninach.
Ogrody wertykalne w mieszkaniu to mnóstwo korzyści. Po pierwsze to oszczędność miejsca, bo dzięki kaskadowemu nasadzeniu roślin na konstrukcji, zmieści się ich sporo – a przy tym nie zajmą wiele miejsca. Po drugie to nowoczesny i stylowy element dekoracyjny, który nie straci klasy i uniwersalności przez wiele lat. Po trzecie zielona ściana z mchu czy innych zielonych roślin (jak np. paprocie) poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach i wpływa korzystnie na jego mikroklimat. Rośliny pochłaniają również zanieczyszczenia z powietrza, więc to dodatkowa korzyść.
Ściana z roślin w salonie czy sypialni, jeśli jest wykonana w prawidłowy sposób i z materiałów oraz roślin dobrej jakości, nie wymaga właściwie żadnej pielęgnacji. Wystarczy utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza, a także sporadyczne usuwanie uschniętych części roślin (co jest jednak sytuacją marginalną).
Własny ogród wertykalny – czy warto inwestować w takie rozwiązanie?
Zielone ogrody wertykalne to wybór, którego z pewnością nie pożałujesz. Niewątpliwie podnosi walory estetyczne każdego pomieszczenia, w jakim się znajdzie. Pionowy ogród z mchu lub zielonych roślin (albo mieszany) pozwala również na efektywne i efektowne jednocześnie wykorzystanie przestrzeni. W pionowym układzie, w jednym miejscu, zmieścisz więcej roślin, niż nawet w kilkunastu doniczkach.
Pionowy ogród jest więc świetnym wyborem również do niewielkich wnętrz, w których nie chcesz rezygnować z roślinnych elementów ozdobnych, a w których nie ma zbyt wiele miejsca na inne dekoracje, czy doniczki z roślinami. Modułowe stelaże to więc rozwiązanie idealne do każdej przestrzeni!
Jak stworzyć ogród wertykalny?
Jak stworzyć zieloną ścianę? Teoretycznie możesz zrobić to samodzielnie i bez większych problemów, bo w sieci znajdziesz różne filmiki instruktażowe. Warto jednak mieć świadomość tego, że samodzielnie nie jesteś w stanie odpowiednio przygotować roślin (chodzi między innymi o proces stabilizacji czy stworzenie systemu nawadniającego), więc efekty mogą być dalekie od oczekiwanych.
Z tego względu DIY ogród wertykalny lepiej zrobić ze sztucznych roślin. Konstrukcja ogrodu wertykalnego to najważniejszy element całego systemu, dlatego jeśli zależy Ci na tym, by nie ponosić podwójnych kosztów i cieszyć się zieloną ścianą przez wiele lat, zleć zadanie projektu i montażu profesjonalnej firmie. Pamiętaj jednak o tym, że projekty ogrodów wertykalnych syntetycznych nie przyniosą tak wielu ważnych korzyści, jak te z żywych kwiatów.
Zielona ściana w salonie – doskonała alternatywa dla roślin doniczkowych
Zielone ogrody wertykalne w mieszkaniu z powodzeniem mogą zastąpić rośliny doniczkowe. Ściana pełna roślin będzie tak samo wspaniałą dekoracją jak rośliny doniczkowe i wprowadzi do pomieszczenia ciepło, przytulność i przyjemną atmosferę, jednak zajmie przy tym o wiele mniej miejsca i będzie przyciągać uwagę ciekawą, niecodzienną formą.
Żywe ściany z roślin z łatwością można personalizować, wybierając wersję montowaną na stałe lub mobilną, a także dopasowując różne gatunki roślin. Zielona ściana wykonana w całości tylko z mchu lub tylko z paproci, albo z mieszanych gatunków roślin będzie prezentować się dokładnie tak, jak chcesz!
Living plant wall, czyli zielona ściana – czy ma jakieś wady?
Żywe ściany z roślin mają więc zdecydowanie więcej korzyści niż wad. Można wymienić kilka cech, które mogą być uznane za potencjalne wady zielonej ściany wykonanej z żywych roślin, jednak to, czy tak będzie, jest kwestią indywidualną.
Chodzi przede wszystkim o koszt takiej instalacji. Z tego względu DIY ogród wertykalny może wydawać się lepszą alternatywą, jednak w praktyce nie zawsze tak jest. Dobry projekt i fachowy montaż ogrodu wertykalnego, a także wybór doskonałych jakościowo roślin daje gwarancję wieloletniej satysfakcji. Koszt inwestycji może zwrócić się już po kilku latach, bo w tym czasie nakłady na utrzymanie zielonej ściany są praktycznie zerowe.
Pewną niedogodnością może być również ograniczony wybór roślin nadających się do stworzenia ściany zieleni. Nie wszystkie gatunki nadają się do pionowego nasadzenia, stabilizacji czy kaskadowego nasadzania i nawadniania poprzez specjalny system. Jednak unikalny wygląd ściany zieleni dzięki tworzeniu wspaniałych kompozycji z dostępnych gatunków roślin rekompensuje ograniczony wybór.
Zakładanie ogrodów wertykalnych najlepiej zawsze zlecić specjalistycznej firmie, jak JUKO Green Design. Dzięki odpowiedniej wiedzy i dostępności fachowych narzędzi oraz roślin perfekcyjnej jakości, wykonanie ogrodu wertykalnego będzie nie tylko zgodne ze sztuką, ale także estetyczne na długie lata.
Ogrody wertykalne w małych i przestronnych pomieszczeniach – to warto wiedzieć!
Wertykalna uprawa roślin w niewielkich pomieszczeniach to wręcz wybawienie dla przestrzeni. Odpowiedni projekt zielonej ściany – pod względem kształtu, wielkości i gatunków roślin wykorzystanych do realizacji – sprawi, że ta dekoracja będzie idealnym dopełnieniem wnętrza, bez ryzyka przytłoczenia pomieszczenia.
Wertykalne ściany w większych przestrzeniach to również niewątpliwy walor dekoracyjny. Zielona ściana profesjonalna ociepli również wizualnie duże wnętrze, dodając mu przytulności i ciepła, a także ogólnie zmiękczy je. Dzięki temu nawet dość surowa aranżacja zostanie ożywiona w pięknym stylu!
Czy domowy ogród wertykalny to opłacalna inwestycja?
Podlewanie zielonej ściany, podobnie, jak przycinanie jej i usuwanie uschniętych części roślin to czynności, które mogą wydawać się czasochłonne i skomplikowane. Jednak w praktyce pielęgnacja zielonej ściany sprowadza się do minimum. Im lepiej jest wykonany projekt i im staranniej wykonano montaż, tym mniej nakładu sił i czasu potrzeba do utrzymania wertykalnego ogrodu.
Systemy nawadniania to jeden z najważniejszych elementów, o jaki trzeba zadbać przy montażu. Zapewnienie zielonej ścianie odpowiedniego, automatycznego nawodnienia lub wymaganej wilgotności powietrza w pomieszczeniu to podstawa do tego, by zachowały piękny wygląd i dobrą kondycję przez długi czas. Żywe zielone rośliny wybierane do tworzenia pionowej ściany powinny być jak najlepszej jakości. Przełoży się to na ich wygląd i żywotność.
Brakuje Ci przekonania do pionowej ściany z roślin i obawiasz się, że będzie to nietrafiony wydatek? Koszt zielonej ściany będzie o wiele niższy, jeśli zdecydujesz się na zielony obraz. Może być miniaturą pionowej ściany, albo autorskim projektem na zamówienie, wykonanym np. tylko z mchu chrobotka lub kilku różnych gatunków mchu.
Zielone ściany z roślin w domu – jak o nie dbać?
Podlewanie roślin tworzących zieloną ścianę jest wymagane tylko wówczas, gdy konstrukcja nie jest wyposażona w automatyczny system nawadniania, a rośliny nie są poddane uprzednio procesowi stabilizacji. Jeśli więc zależy Ci na tym, by żywe rośliny były praktycznie bezobsługowe, zdecyduj się na automatyczny system nawadniania.
Sukulenty, mech i paprocie, a także niektóre rośliny pnące to gatunki o niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych. Przestrzeń ogrodu wertykalnego nie musi być również w ich przypadku bardzo dobrze doświetlona, bo te rośliny radzą sobie doskonale w warunkach ograniczonego dostępu światła.
Zielona ściana w ogrodzie (np. zielona ściana z warzyw) to ciekawy pomysł na niebanalny element dekoracyjny poza domem. Zewnętrzny ogród wertykalny może być całoroczny, jeśli zależy Ci na otoczeniu zieleni przez cały rok. W takim przypadku śmiało możesz wybrać sztuczny ogród wertykalny, który przetrwa wszystkie warunki atmosferyczne.
Własny ogród wertykalny jest na wyciągnięcie ręki o wiele bliżej, niż może się wydawać. Pionowy ogród jest opcją dostępną dla każdego i do każdego pomieszczenia, dzięki dużej elastyczności w projektowaniu.
Opowiedz nam o swoich pomysłach i oczekiwaniach. Jesteśmy pewni, że z łatwością zaproponujemy Ci rozwiązanie, które odpowie na Twoje potrzeby w pełni!