Aranżacje roślinne w domu w nowoczesnym wydaniu
2 grudnia 2024Ogród wertykalny na ścianie – wprowadzenie dla początkujących użytkowników
14 grudnia 2024Pionowa ściana roślin to rozwiązanie wybierane coraz częściej. Powodów jest sporo, a wśród najważniejszych można śmiało wymienić przede wszystkim niepowtarzalne walory estetyczne, korzystny wpływ na powietrze i mikroklimat w pomieszczeniu, a także ocieplenie i zmiękczenie jego wizerunku bez zaburzania stylu wnętrza. Ogrody wertykalne mogą mieć różną formę: od symbolicznych dekoracji w formie obrazów, przez małe, średnie i duże mobilne ogrody wertykalne, po pionową uprawę roślin na panelu ściennym przymocowanym na stałe. Zielone ściany nie tylko zastępują, ale mogą również pięknie uzupełnić rośliny doniczkowe. Poznaj wszystkie korzyści, jakie zapewniają zielone ogrody wertykalne.
Zielone ściany w pomieszczeniach – jakie korzyści zapewniają?
Koncept żywej ściany z roślin to nie tylko walory estetyczne, które uatrakcyjniają wnętrze, ale również wiele innych zalet, o których być może nie myśli się w pierwszej kolejności, a które zdecydowanie warto jednak wziąć pod uwagę.
Po pierwsze, ściana roślin z żywych kwiatów kwitnących lub pnączy czy sukulentów jest przede wszystkim nowoczesną, estetyczną i praktyczną ozdobą każdego pomieszczenia. Zielone ogrody wertykalne z łatwością dopasujesz charakterem do aranżacji pokoju, więc bez problemu zgrasz ze sobą te kwestie.
Ściana roślin żywych wprowadza również poczucie przytulności i ciepła. To więc świetny pomysł na urozmaicenie nowoczesnej, minimalistycznej i często nieco zimnej przestrzeni. Wystarczy nawet jeden zielony akcent, by pomieszczenie nabrało bardziej przyjaznego charakteru, a przy tym nie straciło swojego.
Zielone ogrody wertykalne to również rewelacyjna alternatywa dla roślin doniczkowych – tam, gdzie nie ma na nie miejsca lub po prostu tam, gdzie chcesz wprowadzić oryginalny akcent.
Koncept żywej ściany z ozdobnych roślin poprawia również jakość powietrza, przede wszystkim dzięki wyłapywaniu i neutralizowaniu zanieczyszczeń. To szczególnie istotne w miastach, zwłaszcza w budynkach zlokalizowanych przy ruchliwych ulicach.
Żywe ściany poprawiają również mikroklimat w pomieszczeniach, odświeżając powietrze i nadając mu lekkości. Zakładanie zielonej ściany przyczynia się też do poprawy akustyki we wnętrzu, szczególnie tam, gdzie jest ono dość puste. Obecność roślin w pomieszczeniach zmniejsza echo oraz pomaga wygłuszyć dźwięki, zarówno wychodzące z tego wnętrza, jak i dobiegające z zewnątrz. Z tego powodu zakładanie zielonej ściany w biurach czy sypialniach cieszy się jeszcze większą popularnością.
Zewnętrzna ściana roślin – o tym warto wiedzieć!
Zakładanie zielonej ściany, na którą składają się żywe rośliny, to najczęstszy wybór. Warto jednak wiedzieć, że ściana roślin może być zaaranżowana również ze sztucznych kwiatów. Żywe ściany wyglądają oczywiście lepiej i przynoszą wymienione wcześniej korzyści, jednak montaż ogrodu wertykalnego ze sztucznych kwiatów pozwala na cieszenie się urokiem tej dekoracji na zewnątrz, przez cały rok.
Choć niektóre gatunki roślin do ogrodów wertykalnych są bardzo odporne na warunki zewnętrzne, to dla pełnej pewności co do wytrzymałości zimą, do tworzenia zewnętrznych, całorocznych aranżacji warto wybrać roślinki z syntetycznych materiałów. Bardzo ważne jest jednak to, by były one doskonałej jakości i do złudzenia przypominały żywe kwiaty. W przeciwnym wypadku będą wątpliwą ozdobą!
Zielone ogrody wertykalne w innym wydaniu
Montaż ogrodu wertykalnego w pomieszczeniu kojarzy się przede wszystkim z zieloną, ozdobną aranżacją wykonaną z kwiatów lub sukulentów. Warto jednak wiedzieć, że jeszcze jedną zaletą ściany roślin jest to, że mogą tworzyć ją przeróżne gatunki roślin, nie tylko ozdobnych.
Montaż ogrodu wertykalnego z ziół lub warzyw? Jak najbardziej! Zaletą ściany roślin zaaranżowanej w ten sposób jest przede wszystkim to, że może być miniaturową, a przy tym bardzo praktyczną alternatywą dla tej ozdobnej, przede wszystkim w małych kuchniach, szklarniach czy balkonach, gdzie chcesz jednak cieszyć się korzyściami z własnych mini-grządek.
Mobilne ogrody wertykalne – maksymalnie wykorzystaj ich potencjał
Nowoczesne ogrody wertykalne w postaci mobilnych ścianek to kolejne ciekawe rozwiązanie. Taka konstrukcja ogrodu wertykalnego pozwala na jeszcze lepsze zagospodarowanie przestrzeni, bo umożliwia nie tylko ciekawą dekorację, ale również może pełnić funkcję przesuwnej ścianki działowej wyznaczającej lub oddzielającej od siebie poszczególne strefy.
Aranżacje zielonych ścian w tej formie są praktyczne z jeszcze jednego powodu: stanowią świetne, oryginalne tło na stoiskach na różnych eventach, jak targi czy konferencje. Mobilna zielona ściana jest więc wielofunkcyjnym rozwiązaniem, które możesz wykorzystać tak, jak chcesz, w zależności od aktualnych potrzeb.
Zakładanie zielonej ściany – o tym musisz wiedzieć
Mobilna zielona ściana to gotowe rozwiązanie, które nie wymaga dodatkowych prac związanych z montażem. Jednak nowoczesne ogrody wertykalne, które mają znaleźć się na stałe w jednym miejscu, muszą być odpowiednio przymocowane do ściany.
Nie jest to zadanie bardzo skomplikowane, jednak montaż ogrodu wertykalnego wymaga przymocowania specjalnego panelu, użycia odpowiednich narzędzi, a także poprawnego montażu doniczek lub samych roślinek. Jeśli konstrukcja ma być dodatkowo wyposażona w automatyczny system nawadniania, to ten element dodatkowo komplikuje proces montażu i tym bardziej zasadne jest to, by zlecić go profesjonalnej ekipie.
Aranżacje zielonych ścian mogą być w pełni dostosowane do wielkości i możliwości aranżacyjnych pomieszczenia, Twoich oczekiwań, a także warunków, jakie panują we wnętrzu.
Wybór odpowiednich roślin, system nawadniania (lub wybór roślin stabilizowanych, które nie potrzebują dodatkowego nawadniania), a także zgodny ze sztuką montaż – to czynniki, które decydują nie tylko o estetyce i trwałości ogrodu, ale także o bezpieczeństwie użytkowania go przez wiele lat.
Nawadnianie zielonych ścian a wilgoć w pomieszczeniach
System nawadniania zielonych ścian to rozwiązanie równie nowoczesne, jak koncept ogrodów wertykalnych. Im mniejsze ogrody wertykalne, tym mniejsze są ich potrzeby związane z pielęgnacją, w tym z nawadnianiem. Zresztą – nowoczesny system automatycznego nawadniania sprawia, że rośliny otrzymują dokładnie tyle wody, ile potrzebują. Ryzyko przelewania ich i tym samym zwiększania wilgotności powietrza w pomieszczeniu jest więc zminimalizowane.
System automatycznego nawadniania nie jest jednak potrzebny wówczas, gdy wybierzesz rośliny stabilizowane. To sposób konserwacji polegający na usunięciu naturalnych soków i zastąpieniu ich konserwantem, który sprawia, że rośliny wyglądają świeżo jak tuż po ścięciu przez wiele lat, nie wymagając żadnej pielęgnacji.
Wybór roślin, które będą pasować nie tylko wizualnie, ale również pod względem ich wymagań pielęgnacyjnych jest więc jednym z najistotniejszych warunków, jakie trzeba wziąć pod uwagę.
Mniejsze ogrody wertykalne to rozwiązanie nawet do małych przestrzeni
Koncept żywej ściany można z łatwością dopasować do każdego pomieszczenia. Nowoczesne ogrody wertykalne mogą mieć zarówno miniaturową postać, jak i tworzyć okazałe konstrukcje.
Najważniejszą zaletą ściany roślin w każdym wydaniu jest to, że stanowi niebanalną, schludną i oryginalną dekorację.
Sztuczna zielona ściana – czy to rozwiązanie ma wady?
Niewątpliwą zaletą ściany roślin wykonanej z syntetycznych kwiatów jest to, że ani warunki atmosferyczne, ani pora roku, ani wilgotność powietrza czy dostęp do światła dziennego, nie mają żadnego wpływu na ich kondycję.
Warto więc zdecydować się na sztuczny pionowy ogród tam, gdzie warunki są zbyt surowe dla żywych roślin, jednak gdzie chcesz, by aranżacje zielonych ścian urozmaicały otoczenie.
Wybierając sztuczne zielone ściany, trzeba jednak mieć świadomość tego, że choć utrzymanie zielonej ściany tego rodzaju jest bezkosztowe i nie trzeba jej w ogóle pielęgnować, to jednak nie zapewni ona kilku istotnych korzyści, które dają prawdziwe rośliny. Sztuczna zielona ściana zadba co prawda o przytulny nastrój i będzie ciekawym elementem ozdobnym, jednak nie oczyści powietrza i nie poprawi mikroklimatu we wnętrzach.