Rośliny do restauracji – zaaranżuj zieloną przestrzeń w najlepszym stylu!
24 października 2024Zielona ściana ogród wertykalny – przepis na nowoczesną dekorację każdego wnętrza
30 listopada 2024Żywe ściany, znane jako ogrody wertykalne, to nowoczesne rozwiązanie, które może z powodzeniem zastąpić rośliny doniczkowe, ale również być doskonałym uzupełnieniem zielonej aranżacji. Żywe ściany można zaaranżować zarówno w minimalistycznej, jak i bardziej okazałej wersji. Wszystko zależy od pomysłu, potrzeb i możliwości w wybranym pomieszczeniu. Przybliżamy, co trzeba wiedzieć na temat przestrzeni zielonej ściany!
Zielona ściana z mchem i innymi roślinami – co to w ogóle jest?
Zielona ściana wykonana jest z żywych roślin zielonych. Tym mianem określa się roślinne aranżacje pionowe – stąd inna nazwa: ogrody wertykalne. Dzięki pionowemu, kaskadowemu nasadzeniu roślin, można stworzyć bardzo ciekawe kompozycje, które nie zajmują wiele przestrzeni. Jednocześnie nadają pomieszczeniu unikalnego charakteru, wpływając nie tylko na jego estetykę, ale również poprawiając jakość powietrza.
Zielona ściana wykonana może być z roślin w doniczkach (w takim przypadku ważne jest nawadnianie ogrodu wertykalnego), albo z roślin stabilizowanych (są zakonserwowane tak, by nie potrzebowały wody). Montaż zielonej ściany jest możliwy zarówno w pomieszczeniach, jak i w przestrzeni zewnętrznej.
Żywe ściany – na co zwrócić uwagę przy wyborze roślin?
Budowa ogrodu wertykalnego jest świetną inwestycją na wiele lat, jednak warunkiem jest przemyślany projekt i wybór roślin. Stworzenie zielonej ściany jest możliwe nawet w dość zacienionych pomieszczeniach, ale w takim przypadku trzeba wziąć pod uwagę takie gatunki roślin, które dobrze czują się w półcieniu.
Montaż zielonej ściany w wybranym miejscu powinien być dostosowany również pod kątem tolerancji roślin na temperaturę i wilgotność, jakie w nim panują.
Zielona ściana z mchem to jeden z najbardziej uniwersalnych wyborów, bo mech dobrze czuje się nawet w całkowicie zacienionym miejscu. Dlatego zielona ściana wykonana z mchu sprawdza się rewelacyjnie między innymi w łazience.
Warunki ogrodu wertykalnego mają bardzo duże znaczenie dla jego estetyki i żywotności. Niemniej jednak równie istotne jest to, by wybrać nie tylko odpowiednie gatunki roślin, ale również rośliny doskonałe jakościowo. Zielona ściana wykonana ze słabych kwiatów lub niedostatecznie dobrze zakonserwowanych może wiązać się z ryzykiem szybkiego pogorszenia jej wyglądu.
Projekty ogrodów wertykalnych – o tym trzeba pamiętać
Zielona ściana z mchem jest dostępna w przeróżnych wariantach – od małych obrazów, po konstrukcje średniej wielkości, po okazałe projekty zaaranżowane z różnych gatunków kwiatów. Zielone ogrody wertykalne mogą być oczywiście bardzo zróżnicowane pod kątem roślinności, z jakiej się składają. Dobór roślin warto przedyskutować z firmą, która będzie wykonywać projekt i montaż ogrodu wertykalnego. Specjaliści doskonale znają wymagania poszczególnych gatunków roślin, z których można stworzyć zielony ogród, dlatego opowiedz szczerze o swoich oczekiwaniach i preferencjach, ale również o warunkach panujących w tym pomieszczeniu (lub w przestrzeni zewnętrznej), w którym chcesz cieszyć się konstrukcją ogrodów wertykalnych.
Dobrze przygotowana ściana roślin – zarówno pod względem doboru odpowiednich gatunków, jak i profesjonalnego montażu – to gwarancja tego, że pionowy ogród będzie cieszył estetyką i funkcjonalnością przez wiele lat.
Konstrukcja ogrodów wertykalnych – opcje do wyboru
Konstrukcja zielonej ściany może być z łatwością dopasowana do Twoich oczekiwań i wymagań. Chodzi zarówno o stworzenie ogrodu wertykalnego na miarę możliwości aranżacyjnych przestrzeni zielonej ściany, jak i dodatkowej funkcjonalności.
Pionowa ściana roślin może być zaaranżowana w postaci konstrukcji stałej, na specjalnym stelażu mocowanym do wybranej ściany, ale przestrzeń ogrodu wertykalnego może być również mobilna. W tym przypadku chodzi o ścianki przesuwne, które są idealną ozdobą przestrzeni takich, jak restauracje, gabinety kosmetyczne czy salony fryzjerskie. Sprawdzają się rewelacyjnie również wszędzie tam, gdzie zależy Ci na ozdobnym akcencie, który symbolicznie wydzieli strefy w pomieszczeniu. Dzięki temu wertykalny ogród wykorzystać można na różne sposoby – będzie nie tylko ozdobą, ale i funkcjonalnym akcentem!
Montaż ogrodu wertykalnego to zadanie dla profesjonalistów!
Montaż ogrodu wertykalnego zgodnie ze sztuką to warunek do tego, by konstrukcja była okazała, estetyczna i bezpieczna przez wiele lat. Piękny ogród wertykalny może cieszyć nawet przez kilkanaście lat, jednak pod warunkiem, że rośliny zielone, które się na niego składają, a także sama konstrukcja, będą wysokiej jakości, dobrze zamontowane i pielęgnowane – choć ta ostatnia czynność sprowadza się do minimum.
O wygląd ogrodu wertykalnego nie trzeba szczególnie dbać, zwłaszcza jeśli wybierzesz do niego stabilizowane rośliny zielone. W takim przypadku pielęgnacja sprowadza się właściwie wyłącznie do zapewnienia im odpowiedniej wilgotności powietrza.
Żywe ściany – odpowiedni dobór roślin to klucz do sukcesu
Rośliny zielone składające się na żywy ogród to oczywiście główna część tej konstrukcji, dlatego odpowiednie rośliny to absolutnie konieczny wybór. Jakie kwiaty na ścianę zieloną wybrać?
Montaż ogrodu wertykalnego jest możliwy przy wykorzystaniu przeróżnych gatunków roślin. To przede wszystkim mech i paproć, ale wybór jest oczywiście o wiele większy.
Popularne gatunki to:
- Bodziszek żałobny (Geranium phaeum)– jest to bylina o zwisających pędach, dzięki czemu świetnie wygląda na pionowej ścianie. Jej fioletowe kwiaty dodają uroku każdemu wnętrzu. Dobrze toleruje cień i półcień;
- Floks szydlasty (Phlox subulata)– to roślina płożąca, zachwycająca swoim ciemnozielonym kolorem i pięknymi kwiatami: białymi, różowymi lub fioletowymi;
- Żurawka 'Marmalade’ (Heuchera 'Marmalade’) – roślina ta jest chętnie wybierana do tworzenia ogrodów wertykalnych przede wszystkim ze względu na piękne liście w odcieniach brązu i pomarańczu. Dodatkowym atutem jest to, że dobrze czuje się w półcieniu;
- Hosta (Funkia) – to kolejna roślina, która dobrze czuje się w zacienionych miejscach. Zdobi przestrzeń dekoracyjnymi liśćmi w odcieniach soczystej zieleni;
- Zanokcica (Asplenium) – to gatunek paproci o soczyście zielonych, dużych liściach. Świetnie czuje się w wilgotnym środowisku, dlatego będzie rewelacyjnym wyborem między innymi do łazienki czy łaźni w SPA;
- Pilea – okrągłe, błyszczące liście zapewniają rewelacyjny efekt dekoracyjny. Ta roślina lubi jasne pomieszczenia, jednak niekoniecznie dobrze czuje się wyeksponowana na bezpośrednie promienie słońca;
- Pelargonie – choć te kwiaty kojarzą się przede wszystkim z doniczkami, to znajdują zastosowanie również w konstrukcjach ogrodów wertykalnych. Ozdobne liście i piękne kwiaty doskonale czują się w nasłonecznionych miejscach;
- Maranta – zielone ogrody wertykalne prezentują się pięknie również wówczas, gdy składa się na nie maranta. To roślina o pięknych liściach, które będą niewątpliwą ozdobą każdego pomieszczenia. Dobrze czuje się w środowisku wilgotnym i półzacienionym;
- Begonie – begonie, podobnie, jak pelargonie, są piękną ozdobą każdego pomieszczenia i to niekoniecznie znajdując się tylko w doniczce. Zielone ogrody wertykalne, na które składają się te rośliny o soczyście zielonych liściach i kolorowych, ozdobnych kwiatach, świetnie sprawdzają się w jasnych i półzacienionych miejscach;
- Lobelie – to wybór idealny na montaż zielonej ściany wyeksponowanej na słońce. Błękitne, różowe lub białe kwiaty pięknie wyróżniają się na tle soczyście zielonych liści;
Zielone ogrody wertykalne można z powodzeniem zaaranżować również na bazie innych roślin – jak zioła (mięta, bazylia, oregano, tymianek).
Pielęgnacja ogrodów wertykalnych – to całkiem proste
Montaż zielonej ściany może być wykonany na trzy sposoby – uwzględniający nawadnianie ogrodu wertykalnego poprzez specjalny system, nawadnianie ogrodu wertykalnego ręcznie lub wybór roślin stabilizowanych, które nie wymagają nawadniania.
Co jakiś czas warto przejrzeć rośliny i usunąć uschnięte lub uszkodzone części – i to tyle! Nawadnianie ogrodu wertykalnego i przeglądanie stanu roślin to usługa, którą systematycznie może wykonywać dla Ciebie wykonawca konstrukcji.
Inspiracje na piękny ogród wertykalny – gdzie ich szukać?
Konstrukcja ogrodów wertykalnych może być bardzo zróżnicowana – od małych obrazów, przez aranżacje średniej wielkości, po okazałe ściany. Zielona ściana z mchem i paprocią, albo kombinacja rzadszych gatunków roślin – wszystko zależy od tego, co Ci się spodoba, jakie możliwości będą w miejscu, w którym planujesz zieloną ścianę, a także od budżetu, jaki masz do przeznaczenia na ten cel.
Zielona ściana z mchem, a także inne aranżacje są coraz bardziej popularne wśród architektów. Dlatego w sieci znajdziesz mnóstwo inspiracji! Zajrzyj również do realizacji JUKO Green Design – to również kopalnia świetnych pomysłów, które możemy dla Ciebie zrealizować.