Mobilny ogród wertykalny – funkcjonalny dodatek do różnych przestrzeni
24 czerwca 2024Ściana kwiatów w mieszkaniu – wszystko, co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu
22 lipca 2024Zielone ściany z roślin, zwane również green wall lub living wall, to bardzo lubiane i coraz powszechniej wykorzystywane, nowoczesne rozwiązania, będące nowatorską ozdobą wnętrz. Ściana z roślin znajduje zastosowanie zarówno w prywatnych domach, jak i w przestrzeniach publicznych – biurach, gabinetach kosmetycznych i SPA, a także w restauracjach. Zielone ściany nie tylko znacznie poprawiają estetykę wnętrza, ale także oddziałują korzystnie na mikroklimat. Dzięki zielonej ścianie nawet proste, surowe i minimalistyczne wnętrze znacznie zyska na uroku.
Zielona ściana – co to jest?
Ściana z roślin to nowoczesna, pionowa instalacja montowana na ścianie – stąd nazwa green wall. Takie żywe ściany mogą składać się z różnych gatunków roślin, które są odpowiednio przygotowane – tak, by nie wymagały codziennej pielęgnacji jak rośliny doniczkowe.
Żywa zielona ściana jest złożona przeważnie z odpowiednio preparowanych, odwodnionych roślin, które są zakonserwowane w taki sposób, by zachowały swój kolor i elastyczność przez wiele lat. Jest to tzw. proces stabilizacji roślin.
Dzięki zielonej ścianie każde pomieszczenie zyskuje efektowną ozdobę, która przynosi wiele korzyści. Jeśli zdecydujesz się na ścianę pełną roślin, nie tylko poprawisz walory estetyczne we wnętrzu, ale również oczyścisz i odświeżysz powietrze, dbając o lepszy mikroklimat. Jakość powietrza wszędzie tam, gdzie znajdują się rośliny, jest o wiele lepsza, niż w miejscach, w których ich nie ma.
Zielone ściany – najważniejsze korzyści
Ściana z roślin jest pionowa, dzięki czemu możesz stworzyć wspaniałą, zieloną dekorację nawet na całą ścianę, nie zajmując wiele miejsca w pomieszczeniu. Green wall sprawdza się więc rewelacyjnie również tam, gdzie przestrzeni do zagospodarowania jest niewiele, a gdzie jednak nie chcesz rezygnować z ciekawych elementów dekoracyjnych.
Zieleń wprowadza do pomieszczeń niezwykłą atmosferę, wpływając korzystnie na osiągnięcie stanu relaksu, skupienie i wyciszenie się, a także poprawia mikroklimat. Ciekawy wygląd zielonej ściany wpływa korzystnie na estetykę wnętrza, stylowo ożywiając nawet to minimalistyczne i surowe.
Ściana żywych roślin może składać się z kilku gatunków roślin, dzięki czemu personalizacja takiego rozwiązania jest możliwa na wiele sposobów. Montaż ogrodu wertykalnego najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, jak JUKO Green Design, która dodatkowo wyposaży konstrukcję w systemy nawadniania.
Aby stworzyć zieloną ścianę, nie potrzeba wiele. Skontaktuj się z nami i opowiedz nam o swoich oczekiwaniach. Zaproponujemy wybór jednego spośród gotowych projektów lub stworzymy indywidualny, uwzględniający wszystkie Twoje sugestie
.
Żywa zielona ściana, czy ze sztucznych roślin?
Ogrody wertykalne cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem, zarówno na użytek prywatny, jak i do przestrzeni publicznych. Prócz oczywistych walorów, jak odświeżanie i oczyszczanie powietrza, pionowe zielone ściany stanowią niebanalną dekorację. Czy do realizacji ogrodu wertykalnego potrzeba żywych roślin?
Sztuczne ogrody wertykalne to również spotykane rozwiązanie, jednak rzadziej niż żywe, głównie ze względu na kwestie estetyki. Każdy naturalny element zielonej ściany wygląda tak, jak świeżo zerwany, nawet pomimo upływu wielu lat. Pielęgnacja zielonej ściany ogranicza się do minimum, a ona cieszy wyglądem jak wprost z ogrodu.
Sztuczne ogrody wertykalne prezentują się całkiem ładnie, pod warunkiem, że są wykonane z elementów dobrej jakości. Warto jednak mieć na uwadze to, że zwyczajnie widać, że roślinność jest sztuczna. Druga kwestia to ta, że sztuczne ogrody wertykalne nie wpływają w żaden sposób na poprawę powietrza w pomieszczeniu.
Ogród wertykalny – na użytek prywatny i do przestrzeni publicznej
Montaż zielonej ściany zarówno w domu, jak i w przestrzeni publicznej, jest dziś coraz częściej wybierany. Montaż ogrodu wertykalnego znacznie zmienia atmosferę we wnętrzach. Wybór roślin do pionowego ogrodu jest całkiem spory, dlatego możliwe jest zestawianie ze sobą różnych gatunków, dzięki czemu można uzyskać świetne efekty dekoracyjne.
Designerska zielona ściana pasuje zarówno do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz, jak i tych o klasycznym charakterze. Wertykalne ogrody z roślin stabilizowanych, wyposażone w automatyczne nawadnianie to naturalne dekoracje, które uświetnią każde wnętrze.
Dzięki nim w domu stworzysz wspaniały kącik relaksacyjny, w biurze pomogą w skupieniu i zwiększą wydajność pracowników, a w salonie kosmetycznym, fryzjerskim czy w salonie SPA pomogą stworzyć niepowtarzalną atmosferę, nasuwając skojarzenia z pobytem w otoczeniu dziewiczej przyrody.
Mobilny green wall – rozwiązanie, które dostosowuje się do potrzeb
Ciekawym rozwiązaniem jest również mobilny ogród wertykalny. Umożliwia wykorzystanie przygotowanej ściany roślin w różnych miejscach, dzięki temu, że konstrukcja jest ruchoma i w łatwy sposób można zmieniać jej miejsce.
Montaż zielonej ściany w mobilnej wersji sprawdza się świetnie przede wszystkim wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest dynamiczna i rozwiązania montowane na stałe niekoniecznie dobrze by się w niej sprawdziły.
Ściana żywych roślin w postaci przesuwnej ściany może mieć wiele zastosowań – od pięknego i niebanalnego tła na stoiskach (np. na targach i konferencjach), przez oryginalną, mobilną ściankę działową (oddzielającą od siebie np. stanowiska pracy), po ściankę wyznaczającą poszczególne strefy w pomieszczeniach.
System ogrodów wertykalnych – od czego zacząć?
Projekt zielonej ściany to punkt wyjścia do stworzenia rozwiązania, które będzie satysfakcjonować Cię pod każdym względem. Zaprojektowanie ogrodu wertykalnego to zadanie dla specjalistycznej firmy zajmującej się tworzeniem i montażem takich konstrukcji. Skontaktuj się z JUKO Green Design – chętnie doradzimy, zaproponujemy i wykonamy odpowiednie rozwiązanie. Dobre zaprojektowanie ogrodu wertykalnego to połowa sukcesu!
Drugim istotnym czynnikiem jest wybór roślin do takiego ogrodu. Pod uwagę warto wziąć warunki panujące w danym pomieszczeniu, jak dostęp światła dziennego, temperatura czy wilgotność powietrza. To istotne, aby konstrukcja zielonej ściany cieszyła estetyką przez wiele lat. Do tych pomieszczeń, w których jest wilgotno, najlepiej wybrać rośliny wilgociolubne.
Warto stawiać również na te rośliny, które dobrze czują się przy rozproszonym świetle. Dzięki temu nawet gdy ściana będzie zlokalizowana w pomieszczeniu, w którym nie ma zbyt wiele dziennego światła, rośliny będą trzymać się świetnie.
Pielęgnacja zielonej ściany – to łatwiejsze, niż myślisz
Konieczność podlewania zielonej ściany jest ograniczona – wystarczy bowiem zachować odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, a za resztę odpowiada wbudowany system nawadniania. Moduły wykonane mogą być między innymi w taki sposób, że woda spływa kaskadowo z górnych partii panelu na dół, co zapewnia optymalne warunki nawodnienia roślin bez konieczności ich manualnego podlewania.
W przypadku paneli wertykalnych odpada również konieczność regularnego przycinania roślin czy usuwania uschniętych elementów. Zajmuje się tym profesjonalny serwis. Takie usługi również świadczy JUKO Green Design.
Mobilny ogród wertykalny również jest łatwy w pielęgnacji. Zasady dbania o rośliny na ruchomej ściance są analogiczne do tych obowiązujących przy panelach na ścianie.
Panele z mchu to świetna alternatywa do minimalistycznych pomieszczeń
Rośliny do ogrodu wertykalnego mogą być różne. Najczęściej stawia się na połączenie mchu i reprezentacyjnych paproci. Tworzą one z jednej strony prosty, a z drugiej magiczny i niezwykle stylowy duet, który pasuje znakomicie do każdej przestrzeni.
Zielone panele z mchu prezentują się tak samo oryginalnie i ciekawie, jak te z roślin zielonych. Panele z mchu mogą być idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest bardzo ograniczona i liczy się każdy centymetr, a gdzie nie chce się rezygnować z zielonych, roślinnych dodatków.
Optymalne warunki dla zielonych ścian z roślin, a także dla paneli z mchu, to przede wszystkim wilgotność powietrza na poziomie 40-60%. Dzięki temu te naturalne dekoracje, wykonane najczęściej z roślin stabilizowanych, będą cieszyć świeżym, soczystym i naturalnym wyglądem przez wiele lat.
Pielęgnacja ogrodu na ścianie sprowadza się do absolutnego minimum, co jest nieocenione wszędzie tam, gdzie nie ma jednej osoby odpowiedzialnej za pielęgnację.