Czym są pionowe ogrody i jakie są ich typy?
24 czerwca 2024Ogród wertykalny – co to jest i jakie funkcje pełni we wnętrzach
24 czerwca 2024Ogród wertykalny nie tylko odmienia przestrzeń, ale również dodaje jej świeżości i harmonii. Zastanawiasz się, od czego zacząć jego tworzenie? W tym poradniku odkryjemy sekrety urban jungle i pokażemy, na czym polega budowa ogrodu wertykalnego we wnętrzu. Nasze wskazówki pomogą Ci przenieść naturę na swoje ściany!
Jakie zalety mają ogrody wertykalne w salonie?
Wertykalny ogród w salonie to szereg korzyści zarówno tych estetycznych, jak i praktycznych. Bez dwóch zdań zielona ściana w pokoju pozytywnie wpływa na wystrój wnętrza. Dodaje mu niepowtarzalnego uroku i świeżości. Rośliny rosnące na ścianach są przyjemnym akcentem dekoracyjnym, który ożywia wnętrze i przyciąga wzrok.
Montaż zielonej ściany wskazany jest przede wszystkim w tych aranżacjach, które odwołują się do natury i ekologii. Oznacza to, że green wall świetnie sprawdzi się w pokoju dziennym w stylu skandynawskim, eko, boho. W JUKO green design możemy też wykonać zieloną ścianę w wersji eleganckiej, która będzie doskonałym dodatkiem do salonu glamour, art. deco, modern classic czy angielskiego. Miłośnikom surowych wnętrz podpowiadamy natomiast, że zielona ściana z roślin pnących świetnie będzie przełamywać minimalistyczne klimaty, dodając im nieco ciepła i przytulności.
Własny ogród wertykalny w mieszkaniu to jednak nie tylko estetyka. Znajdujące się w nim rośliny mają naturalną zdolność oczyszczania powietrza z toksyn takich jak formaldehyd, benzen, czy toluen. Mogą one występować w domowym powietrzu, wywołując alergię, uczulenia i problemy z układem oddechowym. Rośliny poprzez proces fotosyntezy przekształcają te substancje w te odżywcze dla siebie, co prowadzi do oczyszczenia powietrza. Dodatkowo rośliny wertykalne pomagają w utrzymywaniu odpowiedniego poziomu wilgotności, co jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym. Wertykalne ogrody znane są również z tego, że doskonale redukują hałas, absorbując część dźwięków. Dzięki temu przyczyniają się do poprawy akustyki salonu. Tę zaletę zielonych ścian docenią osoby mieszkające w dużych miastach, przy ruchliwych ulicach lub tramwajowych torowiskach.
Gdzie umieścić ogród wertykalny w pokoju dziennym?
W JUKO green design projektowanie ogrodów wertykalnych w salonie zaczynamy od wyboru miejsca, w którym ma on powstać. Jest ono niezwykle ważne, bowiem determinuje jego rozmiar, wybór roślin do zielonej ściany, a także zastosowaną technologię. Wybrane miejsce powinno również ułatwiać utrzymanie zielonej ściany w dobrej kondycji. Jak wybrać miejsce spełniające wszystkie te warunki? Oto podpowiedzi!
Analiza dostępności ścian
Green wall salonie nie może powstać na dowolnej ścianie – nie każda będzie bowiem do tego odpowiednia. Analizując dostępne powierzchnie, musisz:
· Upewnić się, że wybrana ściana ma wystarczająco dużą powierzchnię, aby pomieścić rośliny i konstrukcję systemu wertykalnego;
· Sprawdzić, czy ściana jest stabilna i nadaje się do instalacji systemu montażowego np. panele roślinne, czy doniczka samonawadniająca;
· Zwrócić uwagę, jakie ściany są eksponowane na światło słoneczne i jakie są ich warunki klimatyczne, co jest istotne dla odpowiedniego doboru roślin.
Oświetlenie i warunki środowiskowe
Kolejnym ważnym czynnikiem jest oświetlenie ogrodu wertykalnego. Wchodzące w jego skład rośliny do prawidłowego wzrostu mogą wymagać odpowiedniej ilości światła słonecznego lub sztucznego oświetlenia. Wybierając miejsce usytuowania zielonej ściany, upewnij się, że zapewnienie dobrych warunków świetlnych będzie możliwe, w innym przypadku rozważ sztuczny ogród wertykalny lub znajdź rośliny, które pasują do warunków oświetleniowych danej ściany
Pamiętaj też, że oświetlenie ogrodu wertykalnego to nie jedyne, o co musisz zadbać, aby rośliny mogły się prawidłowo rozwijać. Równie istotna jest temperatura i wilgotność. Zielona ściana z roślin w salonie powinna też powstać w miejscu, gdzie nie będzie narażona na nagłe zmiany temperatury lub zbyt suchy/wilgotny klimat.
Zielona ściana z roślin w mieszkaniu – jak ją wykorzystać w aranżacji?
Zielona ściana z roślin w salonie często traktowana jest tylko i wyłącznie jako dekoracja. Nic w tym dziwnego – estetyki i unikalnego piękna nie sposób jej odmówić. Zielone panele mogą być główną ozdobą pokoju dziennego lub też jedynie dodatkiem do całości aranżacji. Musisz jednak wiedzieć, że wisząca zielona ściana może pełnić we wnętrzu też inne funkcje.
Mobilny green wall możesz zastosować np. do podzielenia przestrzeni na różne strefy np. wypoczynkową i jadalną lub dla gości i dla domowników. W małych salonach ściana wertykalna pozwoli natomiast na optymalizacje przestrzeni, poprzez wykorzystanie tej pionowej. Dzięki niej oszczędzisz cenne miejsce na podłodze, umieszczając kwiaty i roślinne dekoracje na ścianach. Pamiętaj, że doniczka samonawadniająca może zawierać nie tylko kolorowe kwiaty, ale i zioła czy małe warzywa, co pozwoli Ci nawet na bardzo małym metrażu stworzyć domowy zielnik/ warzywniak.
W przypadku, gdy Twój salon pełni role kina domowego, zieloną ścianę możesz wykorzystać jako izolację akustyczną. Zawieszone na niej rośliny będą pomagać w absorpcji dźwięków, co poprawia akustykę w salonie i redukuje echa.
Zielona ściana roślin w salonie – pomysły
Zielona ściana do wnętrz ma wiele twarzy. Możesz się zdecydować na tę minimalistyczną lub wręcz odwrotnie – postawić na ogród pionowy bogato dekorowany. To, które z tych rozwiązań wybierzesz, zależy jaki klimat zielona ściana do wnętrz ma wprowadzić i jaka będzie jej rola.
Jeśli chcesz stworzyć prostą, ale efektowną zieloną dekorację wybierz jednolite naścienne doniczki lub modułowe panele, które harmonijnie wkomponują się w nowoczesny design. Użyj też roślin o jednolitym liściu, jak np. poziomki, paprotki czy filodendrony, aby uzyskać spokojny, elegancki efekt.
Chcesz, aby twój ogród wertykalny na ścianie zachwycał i budził podziw? Dobrym wyborem będzie tropikalna green wall. Jej charakterystyczną cechą jest duża ilość zieleni, palmy, monstery i rośliny o wielkogabarytowych liściach. Tropikalne wertykalne ogrody często ozdabiane są kolorowymi kwiatami takimi jak storczyki czy bromelie.
Równie dekoracyjna co tropikalna będzie artystyczna living wall. Tworzy się ją, łącząc różne gatunki roślin o różnych kształtach i kolorach liści, takich jak sukulent, storczyki i bromelie. Efektem są unikalne i interesujące wzory na ścianie, które z powodzeniem zastąpią np. obrazy. Niezwykle dekoracyjna jest też zielona ściana z roślin zwisających. Opiera się ona na naturalnie zwisających lub wspinających się roślinach np. pnączach o ozdobnych liściach. Na green wall rozmieszczone są one tak, aby mogły swobodnie zwisać. Wisząca zielona ściana tworzy niepowtarzalny, naturalny akcent w salonie, dodając jednocześnie świeżości i przytulności. Warto też wspomnieć, że zielona ściana z roślin pnących to dynamiczna dekoracja, która stale się zmienia w miarę wzrostu i rozwoju wykorzystanych kwiatów i roślin.
Jeszcze innym pomysłem na ogród wertykalny na ścianie jest wykorzystanie roślin ziołowych np. bazylii, rozmarynu, mięty czy pietruszki. Taka pionowa zielona ściana świetnie sprawdza się w salonach łączonych z kuchnią. Jej zaletą jest łatwy dostęp do jadalnych ziół, które można wykorzystywać podczas gotowania.
Budowa ogrodu wertykalnego – jaki system zielonej ściany wybrać do salonu?
Systemy ogrodu wertykalnego do salonu obejmują wiele technologii. Możesz zdecydować się na montaż zielonej ściany klasycznej, mobilnej lub postawić na zielone panele. Co jeszcze sprawdzi się w pokoju dziennym?
· Naścienny zestaw doniczek. To proste rozwiązanie, w którym doniczka samonawadniająca jest bezpośrednio przytwierdzona do ściany za pomocą haczyków lub specjalnych systemów montażowych. Doniczki mogą być umieszczone na różnych wysokościach, tworząc efekt kaskadowy.
· Półki naściennie montowane. Półki montowane na ścianie, często wykonane z metalu lub drewna, na których umieszcza się doniczki. Mogą być one stałe lub mobilne, co sprawia, że pielęgnacja zielonej ściany jest łatwiejsza.
· Panele modułowe. To gotowe systemy, składające się z modułowych paneli, zazwyczaj wykonanych z tworzyw sztucznych lub metalu, które są łatwe do montażu na ścianie.
· Pionowe hydroponiczne farmy. Te zaawansowane systemy ogrodu wertykalnego, które umożliwiają uprawę roślin bez użycia tradycyjnego podłoża. Zamiast tego korzystają z roztworów odżywczych. W tego typu green wall rośliny są umieszczone w specjalnych modułach lub rurach, które dostarczają im wodę i składniki odżywcze.
· Pionowe systemy NFT (Nutrient Film Technique). W tych systemach woda z roztworem odżywczym przepływa przez wąskie kanały, w których umieszczone są korzenie roślin. Jest to bardzo efektywny sposób uprawy w pionie, stosowany często w komercyjnych uprawach hydroponicznych.
Jakie rośliny na green wall do salonu wybrać?
Własny ogród wertykalny daje możliwość doboru roślin dopasowanych do własnego gustu, potrzeb i możliwości wnętrza. Zielona ściana z roślin w mieszkaniu faktycznie może być tylko zielona lub też zachwycać kolorami egzotycznych kwiatów. Wybór roślin do zielonej ściany powinien być jednak uwarunkowany nie tylko estetyką, ale i praktycznością, i funkcjonalnością. Ważne jest więc czy wybrane rośliny poprawiają jakość powietrza, a także czy sprawiają, że utrzymywanie zielonej ściany jest proste, tanie i szybkie.
Pionowa zielona ściana w pokoju dziennym zwykle budowana jest z:
· Paproci, które zachwycają eleganckimi liśćmi oraz nie wymagają specjalnych warunków do uprawy; paprocie świetnie rosną w półcieniu oraz określane są jako rośliny wilgociolubne; na green wall w salonie dobrym wyborem jest paproć miecznik, szklarska, włosienicznik;
· Pnącz, które tworzą efekt naturalnej zasłony; Epipremnum aureum (powojnik złocisty), Philodendron hederaceum (serdzołaz wspinający), Syngonium (kokardka) sprawiają, że wisząca zielona ściana wygląda niezwykle dekoracyjnie i efektownie, a jednocześnie utrzymanie jej w dobrej kondycji nie nastręcza problemów;
· Sukulentów, które charakteryzują się nietypowym wyglądem i niskimi wymaganiami pielęgnacyjnymi; zielona dekoracja salonu może zawierać Sedum (rozchodnik), Crassula (krassula), Senecio rowleyanus (łańcuszek perełkowy);
· Roślin kwitnących – ściana roślin z kwitnącymi kwiatami dodaje aranżacji kolorów i wprowadza do wnętrza przyjemny zapach; w domowych wnętrzach dobrze spiszą się takie kwiaty jak kalatea, begonia czy streptocarpus.
Ściana wertykalna w salonie – jakich roślin unikać?
Na zieloną ścianę do salonu pasuje wiele roślin, są jednak takie, które nie stanowią dobrego wyboru. Salonowe ogrody pionowe nie polubią się z roślinami, które potrzebują dużej ilości bezpośredniego światła słonecznego. Zwykle w pomieszczeniach jest ono rozproszone, a przez to nie dociera w odpowiedniej ilości do rośliny. W efekcie koszt zielonej ściany jest wyższy, bowiem do jej montażu trzeba dodać budowę specjalnej instalacji oświetleniowej.
Domowe zielone ściany nie powinny być również budowane z roślin, które szybko rosną i wymagają częstego przycinania. Takie właściwości sprawiają, że pielęgnacja zielonej ściany będzie czasochłonna i kosztowna, a sama green wall szybko będzie tracić swój estetyczny wygląd. Z tych samych względów nie warto wybierać roślin, które szybko gubią liście lub kwiaty.
Kolejnym przeciwwskazaniem są rośliny drażniące, uczulające oraz o silnym zapachu. Będą one stanowiły problem w salonach, w których przebywają dzieci, osoby starsze lub z alergiami. Jeśli w domu mieszkają natomiast zwierzaki ściana wertykalna nie może zawierać gatunków trujących.
Ogród wertykalny we wnętrzach – pielęgnacja
Zielone ściany we wnętrzach wymagają odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. Odpowiednie dobranie roślin oraz zastosowanie właściwych systemów takich jak np. doniczka samonawadniająca czy system nawadniania sprawiają, że nie jest ona czasochłonna, kosztowna czy trudna. Na czym jednak polega?
Utrzymywanie zielonej ściany w dobrej kondycji oznacza podlewanie, nawożenie i monitorowanie stanu roślin oraz zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Dodatkowo ważna jest kontrola wilgotności powietrza i ochrona przed szkodnikami i chorobami. W przypadku, gdy w twoim salonie gości zielona ściana z roślin pnących konieczne będzie też przycinanie. Zadanie to oraz te wyżej wymienione możesz zlecić JUKO green design. Nasz personalizowany serwis sprawi, że pixel garden zawsze wygląda nienagannie, a rośliny rosną zdrowe i silne.
Zielona ściana z roślin do wnętrz od JUKO green design
Ogrody wertykalne zewnętrzne i wewnętrzne to nasza specjalizacja. Marzysz o takim? Skontaktuj się z nami i opowiedz nam o swoich oczekiwaniach. Nasi specjaliści zaprojektują dla Ciebie wymarzoną green wall, a także zadbają o jej dobrą kondycję i piękny wygląd przez długie lata.