Jak zaaranżować ogród wertykalny w salonie?
24 czerwca 2024Serwis kwiatowy w Warszawie – kompleksowo zadbamy o Twój ogród wertykalny!
24 czerwca 2024Wertykalne ogrody wewnętrzne można podziwiać coraz częściej, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w mieszkaniach i prywatnych ogrodach. Niewielki ogród wertykalny będzie fantastyczną ozdobą małych pomieszczeń, w których wiele roślin doniczkowych niekoniecznie by się sprawdziło, właśnie ze względu na deficyt miejsca. Montaż zielonych ścian jest możliwy właściwie w każdym pomieszczeniu, również w tym, w którym warunki zupełnie nie sprzyjają roślinności. Czym jest ściana wertykalna i jakie zalety ma taka konstrukcja ogrodu? Jak wygląda pielęgnacja zielonej ściany? Przybliżamy ten temat!
Co to jest ogród wertykalny?
Ogród wertykalny, znany również jako zielona ściana lub żywa ściana, to nowoczesny sposób uprawy roślin. Do założenia ogrodu wertykalnego wykorzystuje się specjalne panele wyposażone w system nawadniający lub kaskadowe doniczki.
Taka budowa ogrodu wertykalnego sprawia, że do wnętrza można wprowadzić wiele roślin, jednocześnie oszczędzając w nim miejsce.
Roślinne ściany to także nowoczesny element aranżacji i dekoracji wnętrz, bardzo często wykorzystywany w biurach, gabinetach kosmetycznych oraz w restauracjach. Ogród wertykalny (czyli pionowy) znacząco poprawia estetykę wnętrza i jego mikroklimat.
Projektowaniem i montażem ogrodu zajmują się wyspecjalizowane firmy (jak Juko Green Design), które dostosowują system ogrodu wertykalnego do charakteru wnętrza, a także potrzeb i oczekiwań zamawiających.
Budowa ogrodu wertykalnego – jak zrobić ogród wertykalny?
Wertykalny układ ogrodu (czyli pionowe, najczęściej kaskadowe) nasadzenie roślin to doskonały pomysł na to, by zrobiło się zielono we wnętrzach, które są zbyt małe lub zbyt ciemne na to, by z powodzeniem hodować w nich klasyczne rośliny doniczkowe.
Z drugiej jednak strony zielone ogrody wertykalne stanowią również świetny element ocieplający przestronne i nieco surowe wnętrza.
Ogród wertykalny stanowi nowoczesną, minimalistyczną, a przy tym praktyczną i bardzo elegancką dekorację wnętrz. Zielone ogrody wertykalne bardzo chętnie są wybierane do biur i gabinetów, w których pełnią kilka funkcji. Przede wszystkim znacznie wpływają na estetykę wnętrz, jednocześnie zachowując i podkreślając ich elegancki charakter.
Założenie ogrodu wertykalnego nie jest skomplikowane, choć początkowo może się tak wydawać. Pionowy ogród zaprojektuje, a następnie zamontuje firma zajmująca się takimi roślinnymi aranżacjami. Niewielki ogród wertykalny można założyć w każdym, nawet małym pomieszczeniu, bo wielkość paneli (i mobilnych ścian roślinnych) jest do wyboru.
Zielone ściany natychmiastowo zmieniają charakter wnętrza, wprowadzając do niego lekkość i orzeźwienie, a także stanowiąc ten element, który pozwoli się zrelaksować. W końcu zielony kolor uspokaja, a przy okazji odpręża wzrok. Takie ogrody wewnętrzne są więc świetnym wyborem do biur, gabinetów kosmetycznych, restauracji czy przychodni.
Pionowy ogród to świetna alternatywa dla roślin doniczkowych
Stworzenie zielonej ściany stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznej roślinności w doniczkach. Zielone ściany mają nad nimi sporą przewagę i to pod kilkoma względami.
Po pierwsze, stworzenie zielonej ściany wprowadza tak samo przyjazną atmosferę do wnętrza, jak kwiaty w doniczkach. Po drugie, ogród wertykalny pełni tak samo ważną funkcję odświeżania i oczyszczania powietrza jak kwiatki w doniczce.
Pielęgnacja zielonej ściany ogranicza się jednak do minimum i to jedna z najważniejszych zalet. Nie ma ryzyka tego, że jeśli raz zapomnisz podlać rośliny, one uschną lub zmarnieją. Wnętrze zielone z ogrodami wertykalnymi zawsze cieszy soczystym kolorem i świeżym wyglądem. Wszystko za sprawą tego, że pionowe zielone ściany są tworzone z roślin stabilizowanych, a więc zakonserwowanych w taki sposób, by zawsze wyglądały jak żywe, a jednocześnie nie potrzebowały podlewania, nawożenia, przesadzania czy przycinania. Dzięki temu szczególna pielęgnacja ogrodów wertykalnych nie jest konieczna.
Zielone ogrody wertykalne i ich znaczenie dla estetyki pomieszczenia
Pionowe zielone ściany pozwalają również na tworzenie o wiele ciekawszych aranżacji, niż kolekcje kwiatów doniczkowych. Wertykalny układ ogrodu zapewnia wiele możliwości układania roślin w taki sposób, by każda kompozycja była unikalna.
Projekty ogrodów wertykalnych można dopasowywać do indywidualnych potrzeb, z czego bardzo chętnie korzystają projektanci wnętrz.
Dekoracyjne oświetlenie ogrodu wertykalnego to element, który sprawi, że ta kojąca zielona ostoja będzie nie tylko wspaniałą, nowoczesną ozdobą pomieszczenia, ale także miejscem relaksu i zebrania myśli.
W jaki sposób żywe ściany poprawiają komfort przebywania w pomieszczeniu?
Dlaczego ogród wertykalny tak korzystnie wpływa na atmosferę w pomieszczeniach? Ogrody wertykalne w mieszkaniu, biurze czy gabinecie przede wszystkim odświeżają i oczyszczają powietrze, dzięki czemu oddycha się w nich lepiej. To przekłada się przede wszystkim na lepsze samopoczucie, a tym samym również na wydajność umysłową i lepszy nastrój.
Roślinność zielonych ścian wertykalnych stanowi również doskonałą barierę akustyczną, redukując hałasy, zarówno te generowane w pomieszczeniu, w którym się znajdują, jak i te dochodzące z zewnątrz.
Rośliny wertykalne w przestrzeni miejskiej, w której dostęp do zieleni jest deficytowy, znacznie poprawiają samopoczucie i estetykę wnętrza. Zbudowanie zielonej ściany zarówno w pomieszczeniu, jak i na tarasie czy w przydomowym ogródku to przepis na oryginalną i funkcjonalną dekorację. Zewnętrzny ogród wertykalny na tarasie czy większym balkonie doskonale zastąpi inne roślinne dekoracje, czyniąc to w minimalistyczny, uporządkowany i estetyczny sposób.
Ogrody wertykalne w mieszkaniu to świetny pomysł także do niewielkich wnętrz
Zbudowanie zielonej ściany w małym mieszkaniu, biurze czy gabinecie również jest jak najbardziej możliwe. Konstrukcja ogrodów wertykalnych daje dość dużą swobodę aranżacji, dzięki czemu projekt można łatwo dopasować do indywidualnych oczekiwań i warunków w pomieszczeniu. Ziołowy ogród wertykalny czy zielona drabina to świetne, kompaktowe alternatywy dla większych paneli i mobilnych ścianek.
System ogrodu wertykalnego sprawia, że wystarczy dosłownie kawałek wolnej ściany, by zaaranżować ją w unikalny sposób. Alternatywą dla domowego ogrodu wertykalnego są zielone obrazy – mniejsze, niż roślinne panele, jednak dające tyle samo korzyści i możliwości.
Jakie kwiaty wybrać do ogrodu wertykalnego wewnętrznego?
Ogrody wertykalne znajdujące zastosowanie zarówno w pomieszczeniach, jak i poza nimi, można z łatwością dostosować do indywidualnych potrzeb. Jakie rośliny wertykalne wykorzystuje się do zakładania zielonych ścian?
Projekty ogrodów wertykalnych bazują przede wszystkim na różnych gatunkach mchu, a także paproci. Dobrze sprawdzają się również niektóre gatunki traw, a także skrzydłokwiaty, bluszcz, zielistka i dracena.
Stabilizacja roślin i ich automatyczne nawadnianie to najważniejsze zalety ogrodów wertykalnych, bo takie rozwiązanie gwarantuje ich świeży i estetyczny wygląd przez wiele lat.
Zewnętrzny ogród wertykalny na taras i do ogrodu
Ziołowy ogród wertykalny to ciekawa alternatywa dla klasycznych zielonych ścian, która jest tak samo piękną ozdobą, a dodatkowo jeszcze bardziej podkreśla związek właściciela z naturą i jego poszanowaniem dla niej.
Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto założyć ogród wertykalny, odpowiedź zdaje się jasna. Dodatkowo koszt ogrodu wertykalnego jest jednorazowy, bo nie musisz go utrzymywać tak, jak roślin doniczkowych.
Konstrukcja ogrodów wertykalnych pozwala na dowolne dopasowanie ich do przestrzeni, w jakiej mają się znaleźć. Dlatego w Juko Green Design bez problemu dobierzemy rozwiązanie, które w pełni Cię zadowoli. Porozmawiajmy o tym, jakie rośliny wybrać i jaki ogród wertykalny warto założyć w wybranym miejscu.
Zalety ogrodów wertykalnych przekonały już niejedną osobę prywatną i instytucję. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Skontaktuj się z nami, a szczegółowo przybliżymy Ci temat. Dowiesz się, jakie wybrać rozwiązanie, ile kosztuje, a także jak stworzyć zieloną dekorację.
Mobilny ogród wertykalny na eventy i na stałe
Nie sposób nie wspomnieć również o tym, dlaczego warto założyć mobilny ogród wertykalny. Przenośne ogrody wertykalne znajdujące zastosowanie przede wszystkim na różnych eventach (zastępują zwykłe ścianki działowe), świetnie sprawdzają się również jako stały element aranżacji, który daje możliwość zmiany ustawienia, sprawiając tym samym, że można wręcz dowolnie zmieniać charakter wnętrza.
Pielęgnacja ogrodów wertykalnych, zarówno w postaci statycznych paneli, jak i mobilnych ścianek, jest prosta i przyjemna. Wystarczy zadbać o to, by wilgotność powietrza w pomieszczeniu oscylowała w okolicach 40%. O resztę zadba hydroponika.