Czy ściany wertykalne nadają się do każdego pomieszczenia?
21 sierpnia 2024Ogród na ścianie w mieszkaniu
21 sierpnia 2024W aranżacjach wnętrz systematycznie pojawiają się nowe rozwiązania. Niektóre znikają tak samo szybko, jak się pojawiają, inne zaś przyjmują się bardzo szybko i na stałe wpisują się w trendy. W tej drugiej grupie bez wątpienia znajdują się ogrody wertykalne. Są nie tylko wspaniałą ozdobą każdego (naprawdę każdego!) wnętrza, ale mają również mnóstwo innych zalet – na tyle, że są solidnym konkurentem dla roślin doniczkowych. Podpowiadamy, dlaczego zielona ściana w domu to dobry pomysł i jaką przewagę to rozwiązanie może mieć nad roślinami doniczkowymi.
Czym są zielone ściany?
Zielone ściany, znane również pod nazwą: ogrody wertykalne to nowoczesne i stylowe systemy uprawy roślin, pozwalające na pionowe nasadzenia. Modułowe stelaże montowane na stałe lub mobilne ścianki to prawdziwa zielona rewolucja, która z miejsca zyskała zainteresowanie i sympatię wśród różnych grup odbiorców. Wertykalny ogród może mieć różne postacie – od niewielkich, zielonych obrazów wieszanych na ścianę, przez panele o lekkiej konstrukcji, po złożone, wręcz artystyczne instalacje z dodatkowymi funkcjami, jak oświetlenie czy system hydroponiczny.
Ściana roślin w takiej postaci to rewelacyjny wybór również do niewielkich przestrzeni, w których nie ma miejsca na zbyt wiele dekoracji (w tym na rośliny doniczkowe), a w których nie chcesz rezygnować z wprowadzenia zielonych elementów.
Zielona ściana – z czego wynika jej popularność?
Zielone ściany swoją popularność zawdzięczają wielu korzyściom, które zapewniają im przewagę nad roślinami doniczkowymi, ale także nad wieloma innymi elementami dekoracyjnymi.
Zielona ściana nie zajmuje wiele miejsca. Wielkość i kształt panelu, a także dodatkowe funkcje (jak dekoracyjne oświetlenie czy system nawadniania) łatwo można modyfikować na etapie projektu, dzięki czemu zakładanie zielonej ściany jest możliwe nawet w bardzo małych i słabo ustawnych pomieszczeniach.
Pionowy ogród w takiej postaci jest niebanalnym, niecodziennym, a przy tym stylowym, ponadczasowym i uniwersalnym dodatkiem do każdego wnętrza, niezależnie od jego wielkości, charakteru czy przeznaczenia.
Wertykalny ogród jest więc jednym z najlepszych wyborów do małych przestrzeni. Wiele osób boryka się z problemem aranżacji pustej ściany w mieszkaniu, której nie chce jednak „zagracić” wieloma drobnymi elementami, jak obrazki, zdjęcia czy kilka kwiatków w doniczkach.
Green wall w postaci ogrodu wertykalnego lub zielonego obrazu to rozwiązanie idealne, bo oryginalne, estetyczne, uniwersalne i, co najważniejsze, nie zabierające przestrzeni oraz nie przytłaczające jej i nie wprowadzające wrażenia chaosu.
Pionowy ogród wertykalny przynosi jeszcze jedną korzyść: to oczyszczanie i odświeżanie powietrza. Żywe ściany z roślin działają bowiem jak naturalny, bardzo skuteczny zresztą filtr, który wyłapuje sporo zanieczyszczeń z otoczenia. Z tego względu zielona ściana w biurze, sypialni czy pokoju dziennym, w którym spędza się wiele czasu, może wpływać korzystnie na samopoczucie, a nawet na zdrowie.
Co więcej, realizacja ogrodu wertykalnego wcale nie jest zadaniem tak skomplikowanym, jak mogłoby się wydawać. Ściana roślin zostanie zaprojektowana, a następnie zamontowana przez specjalistyczną firmę zajmującą się tworzeniem green wall.
Zielona ściana w salonie – alternatywa dla kwiatów doniczkowych?
Zielona ściana, zarówno montowana na stałe na panelu, jak i w postaci mobilnej ścianki, to świetna alternatywa dla kwiatów doniczkowych, przede wszystkim ze względu na oszczędność miejsca. Łatwo to sobie zwizualizować, przenosząc w myślach wszystkie posiadane rośliny w doniczkach w jedno miejsce na ścianę.
Pionowy ogród jest zaprojektowany w kaskadowy sposób, dlatego na naprawdę niewielkiej przestrzeni można zmieścić wiele roślin. Ogrody wertykalne są więc poważnym konkurentem dla doniczek, przede wszystkim tam, gdzie istotne jest „odgracenie” i uporządkowanie przestrzeni. Dotyczy to przede wszystkim niewielkich pomieszczeń, ale również tych, które są zaaranżowane w minimalistycznym stylu i wiele dodatkowych elementów dekoracyjnych mogłoby wpłynąć niekorzystnie na ich charakter.
Pionowy ogród to więc rozwiązanie, które sprawdzi się po prostu wszędzie!
Wertykalny ogród w domu – poznaj najważniejsze korzyści tego rozwiązania!
Ogród wertykalny w domu nie tylko porządkuje i uatrakcyjnia przestrzeń wizualnie. Green wall wpływa również korzystnie na mikroklimat w pomieszczeniu, odświeżając i oczyszczając powietrze tak samo, jak kwiaty w doniczkach. Zielona ściana w kuchni czy łazience to mniej znane rozwiązania, które jednak systematycznie zyskują na popularności.
Warto podkreślić jeszcze jedną, bardzo istotną kwestię, jaką są właściwości poprawiające akustykę pomieszczenia. Green wall nie tylko pięknie wygląda i wprowadza unikalną atmosferę do wnętrza, ale stanowi również doskonałą barierę akustyczną. Redukuje ilość hałasu docierającego z zewnątrz, a z drugiej strony zatrzymuje dźwięki w pomieszczeniu.
Zielona ściana w sypialni zapewni więc wiele korzyści jednocześnie, które zagwarantują zdrowszy i spokojniejszy sen. Zielona ściana w biurze sprzyja zaś koncentracji i może wpływać korzystniej na wydajność umysłową. Zieleń uspokaja i redukuje stres, pomaga również odprężyć wzrok.
Żywe ściany z roślin wpływają również dobrze na powietrze w pomieszczeniach, co dodatkowo uprzyjemnia czas spędzany w nich.
Żywe ściany z roślin kontra rośliny doniczkowe
Mobilny green wall to świetny wybór wszędzie tam, gdzie swoją zieloną ścianę chcesz użytkować na różne sposoby, np. wykorzystując ją jako dekoracyjną ściankę oddzielającą dwie strefy w pomieszczeniu. Mobilna zielona ściana zapewnia dzięki temu więcej możliwości, niż rośliny doniczkowe, które – choć z założenia również mobilne – nie spełnią przecież funkcji żywej ścianki!
Ściana roślin jest również o wiele łatwiejsza w utrzymaniu, niż rośliny w doniczkach. Ten ekosystem w miniaturze wymaga minimalnego nakładu czasu i pracy, by utrzymać go w dobrej kondycji. Opieka sprowadza się przede wszystkim do utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, a także do usunięcia od czasu do czasu uschniętych elementów. System uprawy roślin w ten sposób to gigantyczna przewaga nad opieką nad roślinami doniczkowymi. W tym drugim przypadku regularne podlewanie, nawożenie i walka z różnymi chorobami czy szkodnikami atakującymi rośliny są obowiązkowe do tego, by utrzymać je w dobrej kondycji.
Zielona ściana z mchem – idealna alternatywa do niewielkich przestrzeni
Na zielone ściany składają się różne gatunki roślin, starannie wybranych i odpowiednio przygotowanych do stworzenia systemu wertykalnego. Przeważnie to mech, a także paprocie i różne rośliny pnące. Można nasadzić je kaskadowo w doniczkach i wyposażyć instalację w system nawadniania, albo do stworzenia projektu wykorzystać rośliny stabilizowane, które nie wymagają podlewania.
To prawdziwa zielona rewolucja, która pozwala cieszyć się nie tylko wyglądem, ale również funkcjonalnością żywych roślin, bez konieczności dbania o nie w szerokim zakresie.
W otoczeniu zielonej ściany tworzy się wyjątkowo przyjemny mikroklimat, który momentalnie dodaje energii i poprawia nastrój. Ściana z roślin pnących lub z mchu to rewelacyjny wybór do niewielkich pomieszczeń – bo na jednej ściance, która nie zajmie wiele miejsca, możesz umieścić mnóstwo roślin!
Living plant wall w nowoczesnych aranżacjach
Żywe obrazy i zielone ściany na panelach to bardzo ciekawy i unikalny (bo każdy projekt może być zupełnie inny!) sposób na dekorację nowoczesnych pomieszczeń. Minimalistyczne wnętrza są z reguły dość surowe i chłodne. Można je ocieplić poprzez tekstylne dodatki, a także rośliny – i jest to zarazem najprostszy, jak i najskuteczniejszy sposób.
Żywe obrazy i zielone ściany to doskonały wybór do nowoczesnych aranżacji, które chcesz ocieplić, a przy tym nie chcesz zaburzać ich minimalistycznego charakteru. Ogród wertykalny idealnie spełni tę funkcję!
Aby mieć gwarancję tego, że ogród wertykalny będzie cieszył estetyką i funkcjonalnością przez wiele lat, do realizacji projektu wybierz zaufaną firmę specjalizującą się w zakładaniu zielonych ogrodów.
Zielone ściany z żywych roślin – co jeszcze warto wiedzieć?
Przestrzeń ogrodu wertykalnego szybko stanie się miejscem, w którym będziesz z chęcią przebywać, przede wszystkim ze względu na specyficzny, bardzo przyjemny mikroklimat, jaki się tam wytwarza.
Zielona ściana w biurze, sypialni, gabinecie, a nawet w kuchni czy łazience to wybór na lata, jednak pod warunkiem, że rodzaj instalacji i gatunki roślin dopasujesz adekwatnie do pomieszczenia. Chodzi przede wszystkim o wilgotność powietrza, dostęp dziennego światła, a także temperaturę.