Ogród wertykalny na zewnątrz – niebanalna ozdoba przestrzeni wokół domu
28 września 2024Ściany wertykalne – dla kogo to rozwiązanie będzie idealne?
28 września 2024Green wall, czyli zielona ściana, to nowoczesne i eleganckie rozwiązanie, które wprowadza do pomieszczeń zieleń w sposób inny, niż dotychczas znane. Zielone ogrody wertykalne (bo tak nazywa się ten system nasadzeń roślinności) idealnie pasują zarówno do nowoczesnych i minimalistycznych pomieszczeń, jak i tych w innych stylach. Ogrody pionowe wertykalne są długowieczne i wymagają minimum pielęgnacji. Przybliżamy temat green wall i odpowiadamy na wszystkie pytania, jakie chciałbyś zadać, jako osoba stojąca przed wyborem takiego rozwiązania!
Ogród wertykalny – co to jest i jak funkcjonuje?
Zielone ściany z roślinami to specjalny, nowoczesny system kaskadowego nasadzania roślinności, który umieszcza się na wybranej ścianie w pomieszczeniu (lub na zewnątrz budynku). Zielona ściana roślin może być również wolnostojąca – wówczas jest tworzona na specjalnej mobilnej konstrukcji. Własny ogród wertykalny to rozwiązanie lubiane z wielu powodów. Najważniejszy to oszczędność miejsca oraz elegancki, nowoczesny i bardzo schludny wygląd. Żywy ogród wertykalny zapewnia mnóstwo korzyści, a przy tym jest łatwy w utrzymaniu.
Budowa ogrodu wertykalnego dobrej jakości to wybór na wiele lat. Żywy ogród wertykalny może mieć różne rozmiary – od niewielkiego obrazu wieszanego na ścianie, przez mobilne ścianki średniej wielkości lub o większych wymiarach, po okazałe systemy naścienne. Budowa zielonej ściany powinna być zlecona profesjonalnej firmie, przede wszystkim ze względu na to, że potrzebne jest specjalne nawadnianie zielonych ścian, niezbędna jest także solidna i poprawna technicznie wykonana konstrukcja, która zapewni nie tylko pożądane efekty wizualne, ale również trwałość i bezpieczeństwo użytkowania.
Green wall – najważniejsze zalety tego rozwiązania
Żywy ogród wertykalny to rozwiązanie, które zapewnia wiele korzyści. To przede wszystkim odświeżenie i oczyszczenie powietrza w pomieszczeniach. Trzeba wiedzieć bowiem, że budowa ogrodu wertykalnego bazuje przeważnie na żywych roślinach, często również poddanych procesowi stabilizacji. Możliwe jest również stworzenie go ze sztucznych roślin, jednak w tym przypadku korzyści jest nieco mniej.
Żywy ogród wertykalny pełni rolę przede wszystkim dekoracyjną, ale również funkcjonalną. Poza oczyszczaniem i odświeżaniem powietrza działa również jak naturalny ekran akustyczny, który izoluje dźwięki z otoczenia i odwrotnie – minimalizuje odgłosy dochodzące z pomieszczenia, w którym się znajduje.
Projekt ogrodów wertykalnych warto zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się planowaniem ogrodu wertykalnego i jego realizacją. Prawidłowy montaż ogrodu wertykalnego ma bowiem ogromne znaczenie zarówno dla efektów estetycznych, jak i bezpieczeństwa użytkowania go przez wiele lat. Tworzenie żywych ścian na podstawie przemyślanego projektu indywidualnie dopasowanego do konkretnego pomieszczenia to najlepsze rozwiązanie.
Tworzenie żywych ścian przez profesjonalistów jest istotne również ze względu na to, że trzeba dobrać odpowiednie rośliny do warunków, w jakich pionowe zielone ściany mają się znaleźć. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim dostęp do światła dziennego, a także temperaturę i wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu lub poza nim. Montaż ogrodu wertykalnego jest bowiem praktykowany nie tylko w mieszkaniach czy biurach, ale także na balkonach, tarasach i w ogrodach.
Living plant wall – czy to rozwiązanie ma potencjalne wady?
Green wall urzeka Cię swoim pięknem i zastanawiasz się nad tym, czy wśród tylu zalet to rozwiązanie ma jakieś wady? Ogrody pionowe wertykalne są dość kosztownym przedsięwzięciem i jest to czynnik, który może nieco zniechęcić na początku. Warto jednak pomyśleć o tym, że własny ogród wertykalny jest o wiele tańszy i mniej angażujący w utrzymaniu, niż żywe rośliny, więc po jakimś czasie koszt się zwraca. Budowa ogrodu wertykalnego sprawia bowiem, że odpada konieczność nawożenia, przycinania czy przesadzania roślin, jak ma to miejsce w przypadku kwiatów doniczkowych.
Zielone ogrody wertykalne trzeba również regularnie serwisować (między innymi kontrolować stan systemu nawadniającego czy przycinać uschnięte części), jednak green wall jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu, niż rośliny doniczkowe. Serwisem roślin może zająć się profesjonalna ekipa, dzięki czemu zielona ściana na tarasie, balkonie, w domu, biurze czy ogrodzie zawsze będzie prezentować się wspaniale, bez wysiłku.
Dla niektórych osób budowa ogrodu wertykalnego może mieć jeszcze jedną, potencjalną wadę, jaką jest ograniczony wybór roślin mogących wejść w skład takiej konstrukcji. Jednak własny ogród wertykalny może być unikalną konstrukcją nawet przy ograniczonym wyborze (który zresztą wcale nie jest taki mały). Ogrody pionowe wertykalne, które są stworzone nawet z 2 lub 3 gatunków roślin prezentują się niezwykle – a wszystko to możliwe dzięki odpowiedniemu projektowi, który zrealizują fachowcy w tej dziedzinie!
Własny ogród wertykalny ma więc o wiele więcej zalet, niż potencjalnych wad, a zielone ogrody wertykalne cieszą się ogromną popularnością zarówno na użytek własny, jak i jako nowoczesna i unikalna dekoracja w miejscach publicznych.
Zielone ogrody wertykalne – jak zaplanować żywą zieloną ścianę?
Zielona ściana na tarasie, a nawet na niewielkim balkonie to rozwiązanie jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Piękny ogród wertykalny może cieszyć estetyką i funkcjonalnością przez wiele lat, jednak pod warunkiem, że zaprojektowanie ogrodu wertykalnego zlecisz profesjonalistom, którzy uwzględnią wszystkie czynniki. To przede wszystkim wielkość konstrukcji, a także dopasowanie roślin nadających się do warunków, w których mają się znaleźć.
Tworzenie żywych ścian tak, by maksymalnie wykorzystać ich potencjał, to wymagające zadanie! Zewnętrzne zielone ściany oraz konstrukcje przeznaczone do użytku wewnętrznego muszą być doskonale przemyślane pod każdym względem. Zielona ściana na tarasie, zielona ściana na balkonie, zielona ściana w sypialni czy zielona ściana w łazience – w każdym z tych miejsc można stworzyć unikalną i zachwycającą konstrukcję, jednak jej poszczególne parametry trzeba dopasować do warunków.
Piękny ogród wertykalny może cieszyć Cię przez wiele lat zarówno w zacienionym miejscu, jak i tym, które jest nasłonecznione. Kluczem jest wybór odpowiednich roślin. Druga, bardzo ważna sprawa, to tworzenie ogrodów wertykalnych z uwzględnieniem ich głównego przeznaczenia. Od tego zależy przede wszystkim wybór konstrukcji: statycznej (montowanej na stałe na ścianie) lub mobilnej.
Piękny ogród wertykalny będzie cieszył długo również wtedy, gdy realizacja ogrodu wertykalnego uwzględni odpowiedni system nawadniania roślin. Podlewanie zielonej ściany jest niezbędne wówczas, gdy rośliny są nasadzone kaskadowo w doniczkach. Jednak systemy nawadniania roślin nie są potrzebne wówczas, gdy konstrukcja jest stworzona z roślin poddanych procesowi stabilizacji. To specjalna metoda konserwacji, która sprawia, że rośliny zachowują swój świeży wygląd przez wiele lat, jednak nie potrzebują ani nawadniania, ani nawożenia.
Ogrody pionowe wertykalne wewnętrzne i zewnętrzne
Kompozycja zielonej ściany może być wykonana zarówno w pomieszczeniach, jak i poza nimi. Daje to wiele możliwości funkcjonalnej dekoracji nie tylko domów i mieszkań, ale również przestrzeni wokół. Montaż wertykalnego ogrodu na balkonie, zielona ściana na tarasie czy w ogrodzie (np. na płocie) znacznie poprawia estetykę tych przestrzeni, a także ich mikroklimat. Systemy nawadniania roślin powinny być dostosowane w takim przypadku przede wszystkim do lokalizacji konstrukcji oraz gatunków roślin, jakie wchodzą w jej skład.
Piękny ogród wertykalny to jeden z bardzo ciekawych, a przy tym unikalnych pomysłów na to, by nie tylko zagospodarować wolną, pustą przestrzeń, ale również pomysłowo urozmaicić wiele innych. Swoja zielona ściana, niezależnie od tego, jakiej jest wielkości i jakie rośliny się na nią składają, to rozwiązanie, które niezmiennie będzie zachwycać przez cały czas!