Jak ściana wertykalna w domu odmienia wnętrza?
27 maja 2024Obraz z mchu – jak go wykorzystać w aranżacji wnętrz?
29 maja 2024Kolor zielony utożsamia urodzaj, nadzieje i przyrodę. Zielone ściany w salonie mają też moc uspokajania, odprężenia i odstresowywania. Nic więc dziwnego, że pojawiają się w wielu modnych wnętrzach. Salon w kolorze zieleni to jednak nie tylko ten, którego ściany zostały pomalowane farbą o barwie oliwki czy butelkowej zieleni, ale i ten, do którego zaprosisz designerski ogród. Zobacz, na czym polega montaż zielonych ścian w salonie i jakie mają one zalety.
Aranżacja salonu – jaki jest sposób na zielone ściany w salonie?
Zielone ściany to hit aranżacyjny ostatnich lat. Goszczą we wszystkich wnętrzach, jednak najbardziej upodobały sobie salon, gdzie mogą zaprezentować się w pełnej krasie. Sposobów na uzyskanie zielonej ściany w pokoju dziennym jest wiele. Najprostszym, a zarazem najmniej spektakularnym będzie pomalowanie ściany na zielony odcień. W salonie dobrze sprawdzą się ściany w butelkowozielonym kolorze czy też oliwkowym. Jeśli szukasz odważniejszego i bardziej designerskiego rozwiązania postaw natomiast na zielone panele, maty roślinne lub ściany z roślin nazywane też ogrodem wertykalnym.
Modna zielona ściana do salonu, czyli designerski ogród wertykalny
Zielone ściany wertykalne w ostatnich latach zyskały dużą popularność. Zapraszane są nie tylko do biur, ale i do domowych wnętrz. Historia zielonych ścian nie zaczyna się jednak w XX, a nawet XIX wieku, a 3 tysiące lat temu. Jako pierwsi montowali je starożytni Babilończycy, a dokładniej Nabuchodonozor II dla swojej żony. To oni tworzyli piękne wiszące ogrody, które dziś uznajemy za cud starożytnego swata. Roślinna konstrukcja była przez nich tworzona za pomocą metody nazywanej palmeta. Jest to system polegający na formowaniu roślin na kształt ściany. W starożytności ściany z roślin wykonywano z winorośli, nowoczesne ogrody wertykalne bazują natomiast głównie na roślinach egzotycznych – kolorowych i zielonych. Zapracowani i niemający ręki do roślin do salonu wybierają sztuczny ogród wertykalny lub gatunki roślin wymagające minimalnej pielęgnacji. Idealnym rozwiązaniem dla nich jest, chociażby ściana z mchu.
Zielona ściana w salonie – jakie są jej zalety?
Tworzenie zielonych ścian w salonie ma przede wszystkim dodać uroku i charakteru wnętrzu. Ogrody pionowe pełnią funkcję dekoracyjną. Ozdabiać mogą zarówno małe, jak i duże pokoje dzienne – a o tym jak prezentują się na różnych metrażach, możesz przekonać się, oglądając portfolio JUKO green design.
Zielona ściana w salonie jest nie tylko estetyczna, ale i ma szereg praktycznych korzyści. Ogrody w salonie z żywymi roślinami oczyszczają powietrze z toksyn i produkują tlen. Dzięki temu jakość powietrza we wnętrzu się poprawia, co jest pozytywne dla zdrowia domowników. Rośliny dodatnio wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Tworzenie zielonych ścian pozwala przekształcić salony w miejsca do odpoczynku i relaksu. Przebywanie w towarzystwie roślin redukuje stres, poprawia nastrój i zwiększa poczucie komfortu psychicznego, a nawet może zwiększyć koncentracje i produktywność.
Oprócz poprawy jakości powietrza zielone ściany wertykalne pomagają też w utrzymaniu optymalnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu można uniknąć problemów związanych z jego nadmierną suchością, co jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym. Dzięki temu, że ściany roślinne zadbają o ten aspekt, twój dom stanie się bardziej przyjazny matce naturze, bowiem nie będzie konieczności korzystania z elektrycznych urządzeń typu nawilżacze.
Na koniec nie można pominąć też kwestii izolacji termicznej i akustycznej. Zielone ściany roślin działają jako naturalna bariera akustyczna, czyli minimalizują hałas. Mogą również poprawiać izolację termiczną, pomagając utrzymać odpowiednią temperaturę pomieszczenia.
Czy montaż żywej ściany w salonie ma wady?
Jak widzisz, zielona ściana w salonie ma wiele zalet, czy jednak posiada wady? Wiele osób jako te wskazuje konieczność pielęgnacji i konserwacji pionowego ogrodu. Praktyka pokazuje jednak, że nowoczesne ogrody w salonie są zaprojektowane tak, aby zminimalizować czas ich pielęgnacji. Często stosowanymi rozwiązaniami jest, chociażby system automatycznego nawadniania czy też fatygacji (nawożenia). Najnowsze technologie umożliwiają też monitorowanie wilgotności i oświetlanie ściany, poprzez wbudowane czujniki.
Obawiać nie należy się też samego montażu. Modułowe systemy ogrodowe składają się z łatwych do zamontowania paneli lub modułów, które łatwo można dopasować do metrażu salonu. A co z ceną? Koszt zielonej ściany zależy od wielu czynników, zwykle jednak podawany jest za metr kwadratowy. Ceny zaczynają się od 2000 zł za m2 i idą w górę. Do tej kwoty trzeba doliczyć dodatkowo koszt zakupu roślin. Jeśli zdajesz się na modne rośliny pnące czy motywy egzotycznych liści, to ostateczna cena faktycznie może być dość wysoka. Możesz jednak wybrać mniej wymagający projekt ściany, co znacznie obniży jej cenę.
Jakie rośliny na zieloną ścianę do salonu wybrać?
Wisząca ściana wertykalna może być ozdobiona dowolnym gatunkiem żywych roślin. Nie każda jednak będzie równie dobrym wyborem. Rośliny na zieloną ścianę do salonu powinny być przede wszystkim łatwe w pielęgnacji i niewymagające. Dobrze prezentują się też zielone panele, łączące kilka rodzajów roślin o różnych kolorach, kształtach liści – pozwoli to zbudować strukturę z efektem 3D. Łącząc rośliny, pamiętaj, aby zestawiać ze sobą te o podobnym tempie wzrostu, dzięki temu jedna nie będzie zasłaniać drugiej. Modna zielona ściana to ta, w której znajdzie się miejsce na
· różne pnącza,
· rośliny o szerokich i ozdobnych liściach (np. filodendron, epipremnum scindapsus, cissus),
· Skrzydłokwiat,
· Fikus,
· Monstera,
· Dracena,
· Kalatea,
· kwitnące storczyki,
· rośliny z rodziny bromeliowatych (guzmania, frizea, echmea, oplątwa),
· zielistek,
· maranta.
Jak zrobić żywe ściany w salonie?
Stworzenie ogrodu wertykalnego w salonie jest prostsze, niż się wydaje. Pomysłów na wykonanie zielonej ściany nie brakuje. Najprostszym w realizacji, a przy tym najtańszym rozwiązaniem jest powieszenie kwietników na ścianie. Możesz z nich zrobić mniejszą lub większą kompozycję. Plusem tego sposobu na rośliny w domu jest nie tylko tani kosz, ale duża elastyczność w aranżacji – wystarczy zmienić osłonki, aby zielona ściana prezentowała się zupełnie inaczej.
Innym sposobem na stworzenie ogrodu wertykalnego w salonie jest osadzenie donic na drewnianej ramie, którą przymocujesz wcześniej do ściany. Do kratownicy bez problemu przymocujesz osłonki na doniczki, a także umieścisz na niej akcesoria do nawadniania instalacji. Nie chcąc tworzyć takich konstrukcji, możesz też postawić na zielone akcenty we wnętrzu np. w postaci obrazu z mchu czy roślin stabilizowanych.
Zielony salon wymaga nie tylko postawienia konstrukcji i umieszczenia na niej roślin, ale także zadbania o doświetlenie ściany zieleni i wyposażenie jej w systemy ułatwiające pielęgnacje. Stąd też wisząca ściana wertykalna wcale nie jest łatwa w samodzielnej aranżacji.
Zielony salon z JUKO green design
Jeśli jednak marzą Ci się pełnowymiarowe ogrody pionowe, ich konstrukcje najlepiej powierzyć profesjonalistą z JUKO green design. Są oni gwarancją, że montaż zielonych ścian przebiega bez żadnych problemów, a późniejsza pielęgnacja jest łatwa i mało czasochłonna. W JUKO green design możemy dla Ciebie stworzyć nowoczesne ogrody wertykalne typu dżungla lub ściany z roślin układające się w geometryczne kształty. Powierzając nam montaż żywej ściany, możesz liczyć na to, że dopasujemy jej wymiary do wnętrza, a gatunki roślin do twoich potrzeb i upodobań. Gwarantujemy też profesjonalnie przygotowany kosztorys, indywidualny projekt, montaż, a na późniejszym etapie wsparcie w pielęgnacji ogrodu, która sprawi, że zieleń roślin doniczkowych zawsze będzie się prezentować nienagannie.