Juko - obrazy i panelu z mchu

Ogród wertykalny to ściana pokryta roślinami w formie kaskadowej nawadniana automatycznie. Zielona ściana to idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń, ponieważ nie zajmują miejsca na podłodze, a jednocześnie zapewniają takie korzyści, jakie może nam zapewniać duży ogród.

Przy wyborze roślin do zielonej ściany powinno się zwracać uwagę na gatunki, potrzebujące małej przestrzeni do wzrostu oraz proste w uprawie i pielęgnacji. Ogrody wertykalne dają roślinom niewiele miejsca na bryłę korzeniową dlatego najlepiej wybierać te, które mają nadziemną cześć jadalną.

W zielonej ścianie oprócz roślin dekoracyjnych można posadzić rośliny jadalne, które możemy wykorzystać do codziennego gotowania.

Świetnym rozwiązaniem są domowe zielniki. Zioła to nieodłączny dodatek w każdej kuchni, które można nasadzić w doniczkach pixel garden. Jedne z najlepszych ziół, które można uprawiać w systemie zielonych ścian to:

  • Mięta – lubi stanowisko zacienione, częste podlewanie i przycinanie – wtedy będzie się rozrastać.

  • Pietruszka – do chłodnej i wilgotnej przestrzeni.

  • Bazylia – do słonecznego i ciepłego miejsca

  • Oregano – lubi słońce

  • Melisa – często podlewana będzie pięknie pachnieć

  • Lawenda – warunki podobne jak melisa

Ogrody wertykalne to nie tylko rośliny i zioła.  Możemy również posadzić owoce i warzywa. W pionowym ogrodzie posadzimy np. :

  • Sałaty – mają one płytkie korzenie, dzięki czemu idealnie nadają się do ogrodów pionowych. W przypadku gdy obszar na którym chcesz umieścić ogród wertykalny, jest częściowo zacieniony, sałata na pewno dobrze rozkwitnie.

  • Rzodkiewka – istnieją warzywa korzeniowe, które mogą rosnąć całkiem dobrze w pionowej strukturze zielonej ściany. Jednak należy pamiętać o tym aby korzenie miały odpowiednią długość od 20 do 30 cm. Można wypróbować odmiany rzodkiewki dla dzieci, podobnie jak u buraka i marchewki.

  • Pomidory czereśniowe – cieszą się pełnym słońcem przez wiele godzin. Rosną również bardzo szybko

Ogród wertykalny można założyć samemu w domu, wystarczy zakupić moduły pixel garden do samodzielnego montażu. Moduły wykonane z tworzywa sztucznego pozwalają na tworzenie aranżacji roślinnych na ścianach we wnętrzach jak i na zewnątrz. Każdy element składa się ze skrzynki oraz dwóch wyjmowanych doniczek. Pozwala to na łatwe komponowanie, bezproblemową wymianę oraz na zmianę aranżacji ogrodów wertykalnych.