Juko - obrazy i panelu z mchu

Uprawa hydroponiczna ogrodów wertykalnych

Opublikowano 25 marca 2020

Jedną z najbardziej znanych metod w utrzymywaniu  ogrodów wertykalnych jest hydroponika. System hydroponiki to forma ogrodnictwa, która nie wykorzystuje gleby, ale zamiast tego podtrzymuje uprawę roślin w roztworze wody i składników odżywczych.

Składniki odżywcze stosowane w systemie zielonych ścian są dostępne w postaci płynnej i suchej. Produkt powinien zawierać zarówno główne makroskładniki – potas, fosfor, azot, wapń oraz magnez – jak i mikroelementy – żelazo, mangan, cynk, bor, miedź, chlor.

Prawie każdą roślinę można uprawiać hydroponicznie. Dla początkujących, którzy chcieliby założyć własny ogród wertykalny zaleca się zacząć od małych roślin jadalnych. Najlepszym wyborem są zioła i warzywa – szybko rosną, wymagają niewielkiego nakładu pracy i nie potrzebują szerokiej gamy składników odżywczych. Jeśli uprawiasz różne rośliny, ważne jest, aby zwrócić uwagę czy są one podobne pod względem zapotrzebowania składników odżywczych, aby dobrze razem rosły.

Systemy hydroponiczne są często systemami wewnętrznymi umieszczonymi w miejscach, gdzie przez cały dzień nie ma dostępu do bezpośredniego światła słonecznego. Jeśli nie masz pokoju słonecznego lub innej przestrzeni z dużą ilością okien a chcesz założyć ogród wertykalny, prawdopodobnie będziesz musiał zapewnić dodatkowe oświetlenie do uprawy zielonej ściany. Jako producenci systemów nawadniających możemy zaproponować system zielonej ściany dopasowany do Twoich potrzeb. Zaproponujemy także odpowiednie światło karmiące dostosowane do ogrodu wertykalnego.

Uprawa hydroponiczna ma wiele zalet:

  • Rośliny rosną szybciej w systemach hydroponicznych, niż w glebie.
  • Nie jest wymagana gleba, dzięki czemu mieszkańcy którzy nie mają dostępu do działek ogrodowych mogą uprawiać rośliny w domu.
  • Zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny ogród. Rośliny można ustawić znacznie gęściej (w systemie kaskadowym), bo to co im potrzebne, dociera wprost z wody, w której są zanurzone.
  • Wszystkie produkty wykonane w technologii ogrodów wertykalnych są bezpieczne i pozbawione substancji chemicznych. Produkty są bardziej świeże i wysokiej jakości. Eliminuje to również ryzyko chorób przenoszonych przez glebę.
  • Hydroponika oszczędza wodę.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zielone ściany są praktycznie bezobsługowe. Jednak należy pamiętać o regularnym przycinaniu liści i doglądaniu naszych ogrodów wertykalnych.